Všetci sa divili, že muškáty na zimu vešiam dolu hlavou, ale na jar mohli len ticho obdivovať: Robím to už 20 rokov – lepší postup neexistuje!

Pre mňa to bola doslova nutnosť, pretože mám malú pivnicu a keby som chcela do nej na zimu uložiť všetky muškáty aj s kochlíkmi, nemala by som šancu pohnúť sa v nej.

Pre mňa to bola doslova nutnosť, pretože mám malú pivnicu a keby som chcela do nej na zimu uložiť všetky muškáty aj s kochlíkmi, nemala by som šancu pohnúť sa v nej. Metóda je to stará, zdedená po mojej starkej, ktorá mala vždy muškáty krásne a robila to tak, hoci mala pivnicu veľkú. Písalo sa tu o balení muškátov do krabíc, novín a podobne, toto je však podľa mňa najjednoduchšie. Muškáty sa jednoducho zavesia za korene a nechajú tak.

Muškáty visia hore hlavou celú zimu

Možno ste už o tom čítali, alebo počuli. Každý to robí inak, napríklad moja svokra vždy vyberie muškáty zo zeminy, korene zabalí do novín, alebo do igelity a zavesí dolu hlavou do šachty. Ja to robím tak, že muškáty vyberiem z pôdy a vôbec nestrihám ani inak neošetrujem. Muškáty tak ako sú zavesím za korene dolu hlavou a nechám takto prečkať zimu. Začnem si všímať vždy až na jar, kedy ich zostihnem, dám do nového substrátu a začínam pomaly prebúdzať – zálievka a postupne aj hnojivo + otužovanie na jarnom slniečku. Podmienkou však je, aby bola pivnica chladná (okolo 10 stupňov), tmavá a suchá. Raz sa mojej známej stalo, že im zaplavilo v lete pivnicu a navlhla, muškáty v nej takto neprežili. Tiež musím dodať, že takto nechávam na zimu len klasické muškáty, nie tirolské ani ťahavé. Skúste, je to veľmi jednoduché a nezaberá to ani centimeter priestoru, muškáty celý čas pekne zavesené.

nápad nám poslala Jarmilka Hošmánková

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.