Zariaďujete si byt alebo dom? Takto ho zútulníte

Zariadiť si byt alebo dom podľa seba a svojich predstáv je jedna z činností, na ktorú sa väčšina ľudí veľmi teší. Síce so sebou prináša často aj veľké dilemy a rozhodovanie o tom, aký nábytok si zadovážiť, môcť však pretvoriť svoje sny na realitu je radosťou. Veď kto by nesníval o tom, že si zariadi svoj domov tak, ako si to vždy prial?

Na ceste medzi splnením svojich predstáv o vysnívanom interiéri domu či bytu a jeho realizáciou vždy stojí ešte finančná otázka. Vaše predstavy sa však určite dajú vtesnať do ceny, ktorú chcete do toho investovať. Na trhu je v dnešnej dobe už toľko možností, že keď budete hľadať, istotne nájdete to, čo vám bude najviac vyhovovať.

Keď si mladí ľudia zariaďujú prvýkrát svoje vlastné bývanie, každá miestnosť často vyzerá ako kombinácia rôznych kusov nábytku, ktoré sa im podarilo zohnať za dobrú cenu alebo ho dostali do daru. Skriňa od rodičov, stôl od tety, ktorá si prednedávnom kúpila nový, komoda kúpená vo výpredaji a koberec, ktorý iný člen rodiny už nepotreboval. Po čase však každý zatúži po tom, aby túto kombináciu najrôznejších kusov nábytku vymenil za nábytok, ktorý bude spolu ladiť, aby bola každá izba alebo aj celý byt zariadený v rovnakom štýle. A tak začnete hľadať sektorový nábytok do izby, ktorý je zložený z prvkov, ktoré sú si podobné a vyžarujú súdržnosť, celistvosť a vytvárajú príjemnú pokojnú atmosféru. Už viac nemusíte kombinovať, stačí si vybrať súpravu nábytku, ktorá sa vám páč a z nej si už iba vyberiete tie kusy, ktoré potrebujete. A zrazu je akoby mihnutím prútika všetko krásne zladené.

Interiér, to však nie je iba nábytok. Koberce sú súčasťou interiéru a ich výber je nemenej významný ako výber tých správnych kusov nábytku. Niektorí ľudia uprednostňujú plávajúcu podlahu, iní však na koberce nedajú dopustiť. Pri chôdzi sú príjemné a mäkké a obzvlášť ich radi využívajú ľudia, ktorí majú deti. Veď to poznáte. Tie sa s obľubou hrávajú na zemi, lezú, sedia na nej, a vtedy je koberec nesmierne praktický a ďakujete tomu, kto ho vynašiel. Koberec však dokáže interiér aj zútulniť a môže doň vniesť celkom inú atmosféru. Môže byť nenápadný a dotvárať štýl miestnosti, ale môže byť aj výrazný, farebný alebo vzorovaný a pútať pozornosť. Rozhodne má miesto aj v modernom interiéri, rovnako ako pestré závesy, poťahy, obrusy a vankúše, ktoré vedia dodať priestoru tiež pekný nádych.

Keď už všetko pekne zariadite, ostáva už iba doladiť detaily. Ak sa vám stále zdá, že tomu niečo chýba, musíte prísť na to, čo by mohlo pomôcť vášmu interiéru, aby bol ešte útulnejší a dotvoril ho presne tak, ako to potrebuje. V obývačke môže pomôcť pekný obraz a zaujímavé svietidlo, v kuchyni to môže byť váza s kvetmi a pekné dózy na niektoré potraviny, v kúpeľni zase štýlové nádobky na mydlo alebo pokojne aj moderné koše na bielizeň môžu byť ozdobou. Spálňu vám skrášlia pekné deky, vankúšiky a najmä si dajte záležať na výbere obliečok. V detskej či študentskej izbe pokojne popustite uzdu fantázii a pridajte do izieb trochu farieb. Farebné steny, pekné obrázky alebo pestré závesy dokážu urobiť svoje. Vstupnú halu zase poľahky ozvláštnite zaujímavými kvetmi s pekných kvetináčoch.

Ľudia, ktorí majú radi prírodné materiály, sa často rozhodnú aj pre tatranský profil na mieru. Ide o cenovo prijateľné drevené obklady, ktoré sú tiež jedným z riešení, ako priestor zútulniť. Nevyužívajú sa iba v chatách, ale aj v domoch a možno je práve tým, čo hľadáte, keď máte pocit, že vášmu domu či bytu ešte niečo chýba. Do vášho domova, napríklad do pracovne, obývačky či vstupnej haly, prinesie vôňu dreva a ozvláštni ich jedinečným spôsobom. Dnes navyše vôbec nie je problém zohnať hoci aj špecifické rozmery, pretože firmy sa dokážu prispôsobiť vašim požiadavkám. A jeho inštalácia je taká jednoduchá, že ju zvládne každý a nemusí to byť ani skúsený domáci majster. A aj takýto tradičný drevený materiál môže príjemne dotvoriť moderný interiér, keď sa správne zladí s nábytkom a doplnkami.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.