Do lovóra s prádlom stačí hodiť pár bobkových listov: Túto radu som sa naučila od starkej a používam ju celé roky, funguje zaručene!

Táto zabudnutá rada funguje za pár minút!

Pozná to každý, stačí trocha nepozornosti a zatúlaný červený alebo ružový kúsok prádla zafarbí celú várku vašich snehobielych šiat. Ak to poznáte určite viete, že získať späť pôvodnú farbu oblečenia nemusí byť vôbec jednoduché. Stačí však poznať tento trik a máte po probléme, oblečenie totiž dokáže odfarbiť skutočne perfektne!

Jednoduchý trik, ako vrátiť oblečeniu pôvodnú farbu!

Do hrnca s vodou vložíme tucet bobkových listov a preložíme na plameň. Keď je voda vriaca, zložíme z plameňa, necháme 15 minút ochladnúť a potom namočíme do vody odev. Necháme máčať, kým voda nevychladne. Potom vyperieme, ako zvyčajne.

Nakoniec odev ešte namočíme do vody, v ktorej sme si rozpustili 4-5 balíkov prášku do pečiva a 1-2 lyžičky jedlej sódy. Necháme poriadne vymočiť – asi 2-3 hodiny a potom opláchneme, vykrútame a usušíme. Hotovo, bielizeň je opäť ako nová!

Mirka H.

Ďalšie nezvyčajné triky pri praní, s ktorými farby oblečenia nevyblednú

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Navyše, tieto metódy sú 100% prírodné a preto sa nemusíte zbytočnej chémie a najmä horibilných finančných investícii do špeciálnych pracích prostriedkov.

Čierne korenie

1

1 lyžička čierneho korenia, ktorú pridáte do pranie spolu s bežným pracím prostriedkom dokáže zabrániť agresívnym zložkám pracieho prostriedku narúšať štruktúru vlákien a tým aj vyplavovať z nich farbu. Po vyblednutí žiadne stopy, bielizeň bude čistá a farby rovnako žiarivé, ako pred vypraním. Čierne korenie je účinné predovšetkým na oblečenie s čiernou farbou, jeho zvyšky sa vyplavia v procese pláchania.

Chlorid sodný (soľ)

2

Táto látka, ktorú určite poznáte aj ako obyčajnú soľ, má počas prania podobný vplyv ako čierne korenie. Chráni vlákna pred vyplavovaním farby vplyvom čistiacich zložiek obsiahnutých v pracom prostriedku a farbu zakonzervuje vo vláknách. Najlepšia je na tmavomodré oblečenie. Pri pláchaní pridajte 1 šálku kuchynskej soli, ktorá farbu zakonzervuje vo vláknách.

Ocot

4

Ocot dodáva oblečeniu jemnosť a lesk. Obzvlášť vynikajúcim pomocníkom je v prípade uterákov, ktoré veľmi skoro stratia svoju pôvodnú farbu a ich povrch sa stane drsným a nepríjemným na dotyk. Ocot pomôže predchádzať všetkým týmto problémom a zvlášť vhodné je pridávať ho v procese pláchania. Nebojte sa nepríjemného zápachu. Ten zmizne, keď oblečenie uschne.

Ak sa bojíte o svoje nové rifle, pred prvým praním ich namočte do roztoku vytvoreného z 1 dielu octu a 1 dielu vodu. Pomôže tiež roztok vody a kuchynskej soli.

Citrón

3

Je vynikajúcou alternatívou k octu. Pomôže vám zachovať najmä svetlé a biele farby oblečenia a zároveň skvele pomáha pri odstraňovaní škvŕn. Navyše, bielizeň krásne prevonia.

Káva a čierny čaj

5

Obľúbené nápoje pomôžu zachovať tmavé farby oblečenia. Uvarte 2 šálky čierneho čaju alebo organickej kávy a pridajte do prania k tmavému oblečeniu. Čaj alebo kávu pridávame do prášky pri pláchaní. Predtým sa uistite, že v práčke je len tmavé prádlo!