Myslite na to, keď začnú dozrievať rajčiny: Záhradkár ukázal, ako v júli pomôcť paradajkám k oveľa väčšej úrode!

K správnej starostlivosti o rajčiny v čase dozrievania jednoznačne patrí aj vyštipovanie bočných výhonkov, ktoré medzičasom môžu narásť do slušných rozmerov. Vďaka tomu sa rastlina nebude zbytočne vyčerpávať a energiu investuje do plodov a do dozrievania.

Čo dokáže vyštipovanie spôsobiť?

Rajčiaku nielen dožičíte viac síl na tvorbu sladkých plodov a urýchlite dozrievanie. Bez vyštipovania by sa na rastline totiž tvorilo príliš veľa kvetov a plody by ostávali malé. Navyše by ste sa ich dočkali veľmi neskoro.

Je to úplne jednoduché!

Stačí si počkať, kým sa na rastline objavia dlhšie bočné výhonky. Kedže paradajka rastie pomerne rýchlo, už skoro po presadení do pôdy sa objavia a budú sa objavovať aj neskôr počas sezóny. Čo je však najdôležitejšie, skúsení záhradkári odporúčajú bočné výhonky preventívne odstraňovať aj preto, aby ste podporili rýchlejší rast a rastlina nazbierala dostatok síl na dozrievanie. Ide teda nielen o skvelý tip, ako podporiť rast materskej rastliny, ale zároveň si ju aj rozmnožiť!

Potom, ako výhonky odrežete, jednoducho ich vložte do nádoby s vodou a preložte na slnečné miesto.

...

Celá časť ponornej stonky začne vyháňať korene – po týždni – 10 dňoch by vaše nové rastlinky mali byť pripravené na presadenie do pôdy. Korienky by mali vyzerať takto.

Počas prvých dňoch v záhrade alebo v skleníku im doprajte viac vody a chráňte ich pred ostrým poludňajším slnkom. To im pomôže lepšie sa adaptovať na podmienky v pôde.

Každý týždeň tak môžete mať nové a nové rastlinky, ktoré vám neskôr prinesú bohatú úrodu!

zdroj: goodhousekeeping