Žiadny škodca, hnojivá ani postreky a úrody je 2x toľko: Vysaďte na jeseň tento cesnak – raz skúsite a iný už nebudete chcieť!

Počuli ste názov Sloní cesnak (Allium ampeloprasum) ? Ide o špeciálnu odrodu cesnaku, ktorá sa pýši nielen obrovskými plodmi, ale aj jedinečnými podmienkami na pestovanie – takmer žiadnymi. Áno, čítate správne, kto tento cesnak raz pestoval, určite sa k nemu vráti.

Nevie čo je chemický postrek, škodcovia či mráz

Tento druh cesnaku je zaujímavý v tom, že nepotrebuje k rastu takmer nič. Nie sú žiadne hnojivá, postreky či iná chemická ochrana proti škodcom. Navyše, tento druh cesnaku je celkom mrazuvzdorný a preto sa nemusíte báť jarných mrazov a ani vysádzania na jeseň. Tento cesnak je teda na pestovanie celkom nenáročný a záhradkári, ktorí ho skúsili si ho nevedia vynachváliť.

Zdravý „obrý“ cesnak s jemnou chuťou

Plody sú skutočne obrie a to bez preháňania. Môžu vážiť až 500 g (hovoríme o jednom plode). Hoci sa nazýva cesnak, mnohí ho prirovnávajú skôr k póru, ktorý vonia po cesnaku. Je jemnejší, lahodnejší a nemusíte sa obávať, že vás po ňom bude páliť záha. Okrem toho nemusíte pochybovať ani o jeho zdravotných benefitoch. Rovnako ako obyčajný cesnak, aj ten sloní je veľmi zdravý. Pre svoju veľkosť sa veľmi dobre šúpe.

...

Ako a kedy vysádzať?

Pestovanie slonieho cesnaku je veľmi jednoduché, nakoľko tento druh nepotrebuje k svojmu rastu takmer nič. Nie sú potrebné hnojivá, postreky, ani iná chemická ochrana. Je mrazuvzdorný a teda nemusíte mať strach z jarných mrazov a ani z jesennej výsadby.

Obrovský cesnak (Allium ampeloprasum) sa vysádza v marci a apríli, prípadne začiatkom mája. Druhá fáza výsadby je na jeseň od konca septembra až po začiatok novembra. Vyhovuje mu ľahšia humózna pôda – nie je treba pridávať špeciálnu výživu a hnojivá. Sloní cesnak nemá rád vlhké pôdy, pretože tie spôsobujú hnitie jeho cibúľ. Veľmi dobre sa mu darí v ľahšej humóznej zemine s dobrou zásobou živín. Pri jarnej výsadbe zberáme už v auguste, pri jesennej koncom jari. Rastliny sú mohutnejšie ako cesnak a kvetné stopky môžu dosiahnuť výšku až dva metre.

Sloní cesnak na sadenie sa dá jednoducho zakúpiť v záhradkárstve, prípadne na internete! :-)