Zázračné domáce hnojivo pre orchideu: Vďaka tomuto bude krajšia ako kedykoľvek predtým!

Orchidey právom patria medzi najobľúbenejšie rastliny. Môže za to najmä fakt, že majú rozmanité tvary, farby i veľkosti a dokážu doslova rozžiariť akúkoľvek miestnosť či záhradu.

Pôda, v ktorej orchidea rastie, však nemusí vždy rastline vyhovovať a poskytovať jej potrebné živiny. Výsledkom je často sklamanie pestovateľa, ktorého orchidea nevykvitne alebo nevyzerá vôbec zdravo a žiarivo.

Hoci v obchodoch je možné zohnať kvalitné hnojivá, sú pomerne drahé. Tak prečo si doma nevyrobiť hnojivo, ktoré je lacné a účinné?

Potrebujeme

[line_list]

  • Použité čajové vrecúška
  • Vodu z varenia ryže
  • Mlieko
  • Melasa
  • Sušené a drvené kuracie kosti

[/line_list]

 

...

Postup

1. Vyprázdnite obsah použitých čajových vrecúšok do malej misky. Nepoužívajte však urologické čaje, pretože obsahujú látky, ktoré rastlina nepríjme.

2. Rozdrvte niekoľko kuracích kostí do podoby múčky. Uistite sa, že kosti sú jemne rozdrvené do malých zŕn tak, aby mal výsledný produkt konzistenciu piesku. Nedrvte však kosti na prach, pretože veľmi malé častice môžu poškodiť rastlinu. Kostná múčka poskytne rastline vápnik a horčík, ale tiež zníži kyslosť pôdy, takže s množstvom múčky opatrne.

3. Zmiešajte čaj a drvené kuracie kosti v miske, zalejte mliekom a pridajte nie viac ako lyžičku melasy. Dôkladne premiešajte, kým kvapalina nezíska hnedú farbu. Mlieko pridávame preto, lebo obsahuje dôležité živiny ako dusík, draslík či fosfor.

4. Sceďte vodu z varenia ryže a nechajte ju vychladnúť pri izbovej teplote. Po tom, ako sa voda ochladí, zmiešajte ju s hnedou zmesou. Ryža voda obsahuje niacín, riboflavín, tiamín a ďalšie stopové prvky, ktoré orchidey vyžadujú.

Upozornenie:

Túto zmes možno použiť len raz alebo dvakrát za mesiac počas vegetačného obdobia naliatím na pôdu. Dajte si však pozor na prehnojenie: známkou prílišného hnojenia je biely povlak na pôde a zhnednuté či dokonca vysušené listy rastliny.