Už žiadne zatuchnuté oblečenie a smradľavé uteráky: Stačí dať do skrine túto lacnú vec, bude vám slúžiť celé mesiace!

Trik, ktorý sa vám bude hodiť. Presvedčte sa, že krieda nie je len obyčajnou pomocou na písanie, dokáže omnoho viac!

Krieda bola neodmysliteľnou súčasťou našich školských čias. Určite si pamätáte zvláštnu vôňu vzduchu naplnenú prachom z kriedy. Krieda však ani zďaleka nie je len písacou pomôckou zo školských čias, môže vám byť veľmi nápomocná, presvedčte sa sami.

Vyčistí cínový riad a príbory

Zmesou kriedy a alkoholu vyleštíte aj zašlé cínové riady. Jednoducho vyčistite a potom dôkladne opláchnite vodou. Budú opäť lesklé a bezchybné.

Do koša na bielizeň

Proti plesniam a nadbytočnej vlhkosti, ktorá sa zvykne držať v koši na prádlo môžete bojovať skutočne jednoducho. Vložte na dno otvorené vrecko s niekoľkými kriedami. Kriedy začnú hneď pohlcovať nadbytočnú vlhkosť a predchádzajú vzniku plesní, ktoré sa uvoľňujú aj do ovzdušia vo vašom byte. Rovnaký postup môžete zopakovať aj vo vašom šatníku a na miestach, kde máte problém s nadbytočnou vlhkosťou.

Už žiadna zatuchnutá bielizeň zo skríň

Stačí, ak dáte kriedu do vrecúška a vložíte do skrine. Krieda funguje ako lapač vlhkosti, ktorá spôsobuje nepríjemný zatuchnutý zápach. Krieda perfektne pohltí vlhkosť a prádlo a aj vaše uteráky budú voňať krásne ako by ste ich práve vybrali z práčky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Žlté škvrny na golieri a v podpazuší

Ak sa na bielom oblečení potýkate s nepeknými škvrnami od potu, pomôže vám opäť krieda. Po znečistených miestach jemne prechádzajte bielou kriedou a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.

Zabráni hrdzaveniu náradia

Kúsky kriedy vložte do kufríka s náradím. Krieda pohltí prebytočnú vlhkosť a predídete tak hrdzaveniu náradia vo vnútri.

Zaseknutý kľúč

Ak sa vám dvere ťažko odomykajú a kľúč sa v zámke často zasekáva, pomôže vám krieda. Potrite kľúč kriedou a vyskúšajte to teraz. Odomykanie pôjde ako po masle.

Zachráni obľúbené topánky

Ak sa vám na obľúbených semišových topánkach objavili nepekné škvrny, nasypte na ne kriedový prach a nechajte pôsobiť cez noc. V dopoludňajších hodinách potom jednoducho oprášte a uvidíte, že po škvrnách nebude ani stopy.

Proti mravcom

Mravce neznášajú prach z kriedy. Nasypte ho okolo prahu a okenných rámov. Ak sa mravce už v byte objavili, posypte prachom ich cestičky. Máte tak istotu, že mravce sa z vašej domácnosti budú pratať jedna radosť.

Kozmetické úpravy stien

Ak sa na bielej stene objavili drobné ryhy a nedokonalosti, môžete ich rýchlo opraviť pomocou kriedy.

Pomôže s mastnými škvrnami

Na mastné škvrny rozdrobte trochu kriedy a votrite do vlákien – krieda nasaje mastnotu. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom operte ako zvyčajne.

Nové kriedy zo zvyškov

Ak nájdete doma malé zvyšky z kriedy nevyhadzujte ich. Rozdrobte ich na prášok, zmiešajte s trochou vody a túto zmes navrstvite do formičiek. Vytvoríte tak novú kriedu pre vaše ratolesti v tvaroch, farbách a prevedeniach.