Upokojí podráždenú pokožku a pomôže zaspať: Vyrobte si levanduľový olej len z 2 prísad!

Olej z levandule obsahuje viac ako 150 aktívnych látkach, ktoré bojujú proti mnohým telesným a duševným ťažkostiam. Takto jednoducho si ho môžete vyrobiť aj doma.

Hovorí sa, že stačí len letmý pohľad na rozľahlé provensálske polia zaliate fialovou levanduľou a človeku sa hneď uľaví na duši. Levanduľa bola po celé stáročia považovaná za vzácnu rastlinku, ktorá prinášala do domovov dobrú energiu a liečivú silu.

Olej z levandule obsahuje viac ako 150 aktívnych látkach, ktoré bojujú proti mnohým telesným a duševným ťažkostiam.

Čo dokáže levanduľový olej?

lavender-1465461_960_720

Levanduľový olej má silné protizápalové, antidepresívne či detoxikačné účinky. Dokáže rýchlo a šetrne upokojiť podráždenú pokožku, zmierňuje svrbenie, opuch aj začervenanie. Navyše jeho vôňa sa ukázala ako účinný prostriedok v boji proti nespavosti. Levanduľový olej môžete tiež použiť ako masážny olej.

Potrebujeme:

Sušené kvety levandule

Olej (môžeme použiť olivový, mandľový, ľanový, repkový, orechový…)

Voliteľné: niekoľko kvapiek vitamínu E, ktorý predĺži trvanlivosť oleja

Postup:

Sušené kvety levandule jemne rozdrvíme – môžeme použiť mažiar alebo postačí aj obyčajná lyžica.

Rozdrvené kvety preložíme do menšej uzatvárateľnej nádoby a zalejme olejom tak, aby boli kvety celkom zaliate. Olej by mal siahať 2-2,5 cm od okraja pohára.

oil

Pohár uzavrieme a uložíme na miesto s dostatočným prísunom slnečných lúčov (napríklad na parapetu) a necháme lúhovať 48 hodím.

Po uplynutí tohto času olej scedíme cez plátno a olej skladujeme v uzatvárateľnej nádobe z tmavého skla. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Poznámka: Do vylúhovaného oleja môžeme pridať niekoľko kvapiek vitamínu E, čím predĺžime trvanlivosť oleja. Aj bez pridania tohto vitamínu olej pri správnom skladovaní (na tmavom, chladnejšom mieste, vydrží celé mesiace). Trvanlivosť závisí aj od čerstvosti oleja, ktorý ste na prípravu použili.

Na extra silný levanduľový olej

Ak chcete získať extra silný levanduľový olej, po prvom vylúhovaní postup opakujte 4-6 x – vylúhovaným olejom zalejete rozdrvené kvety, opäť necháte lúhovať, scedíte a tento postup opakujete.

Dnes najobľúbenejšie