Zasadil len 14 zemiakov a úroda ohromná: Pestovateľ ukázal jednoduchý spôsob, ako znásobiť úrodu zemiakov aj na malej ploche!

Táto jednoduchá metóda umožňuje získať bohatú úrodu aj z pár kúskov zemiakov. Tajomstvo spočíva v narezaní, otužovaní a takzvanom silnení koreňa. Na konci článku nájdete aj video s praktickou ukážkou, ako tento spôsob funguje.

Pre výsadbu týmto spôsobom je potrebné vybrať menšie kusy sadbových zemiakov. Veľkosť každého z nich by mala byť porovnateľná s priemerným vajíčkom. Zemiaky sa skladujú pri nízkych teplotách (nie viac ako 15 stupňov). Až pred to výsadbou sa na niekoľko dní preložia do teplejšej a svetlej miestnosti. Zemiaky by mali získať zelenkavší nádych a objavia sa aj klíčky. Pri takomto spôsobe výsadby sa časť vnútra zemiakov odstráni (pred začiatkom otužovania) – ako vidíte na obrázku a zemiaky sa v jednej vrstve nechajú v svetlejšej a teplejšej miestnosti. Niektorí záhradkári zvyknú takto ošetrené zemiaky potrieť dreveným popolom, aby sa zabránilo hnilobe. Každopádne určite nasypte drevený popol aspoň na dno jamy pri výsadbe.

Na výsadbu sa využíva hlbšia jamka  a aj širšia – ide o to, aby sa čo najviac rozvíjal koreň a ten potrebuje veľa miesta najmä do hĺbky, ale aj do šírky. Zemiak sa uloží do pripravenej jamy a zahrnie sa zmesou s obsahom vyzretého kompostu a kostnej múčky. Ak sa chcete poistiť, do jednej jamky môžete dať aj dva zemiaky, ale v princípe sa v tejto metóde pracuje s jedným.

Zemiaky sa zahrnú pôdou len tak, aby siahala maximálne 10 cm nad zemiak. Zvyšok jamy ostáva prázdny – bez vyplnenia.

 

Čakáme, kým rastlina dosiahne výšku 15 centimetrov a opäť doplníme zeminu – takmer celú vyrastenú časť zahrabeme zeminou, na povrchu by nemala zostať viac ako 5 centimetrov rastliny. To znamená, že namiesto toho, aby sa rastlina vyvíjala najviac nad zemou, pracuje na raste silného koreňa, ktorý po celej svojej dĺžke prinesie zemiaky.

Keď zemiaky narastie na 20 centimetrov, opäť prihrnieme pôdu, takže na povrchu vyčnievajú len najvyššie výhonky.

 

Postupným prihŕňaním pôdy je jama úplne vyplnená a dokonca aj okolo kríka sa vytvorí malý kopec. Zakaždým by ste mali pridať nielen pôdu, ale rovnakú zmes, ktorá sa používa pri výsadbe (vyzretý kompost, kostnú múčku a popol).

 

Zalievanie týchto lôžok je najviac jedenkrát týždenne. V daždivom počasí samozrejme vynecháme celkom.  Jediná vec, ktorú nemožno zanedbať, je kyprenie pôdy. Zem by nemala byť príliš hutná, inak listy nebudú mať dostatok vzduchu.

Do blízkosti zemiakov je dobré vysadiť chren, cesnak alebo iné plodiny, ktoré ich ochránia pred mandelínkou. Na vrch je dobré položiť vrstvu slamy, ktorá pomôže zemiakom v prípade vlhkosti aj nadmerného sucha.

 

Je potvrdené, že v slame rastú zemiakové kríky veľmi rýchlo.

 

S touto výsadbou, môžete dať na jedno zeleninové lôžko dve rôzne odrody zemiakov, každú do inej hĺbky a zberané postupne v priebehu dozrievania.

 

„Čínske“ postele využívajú  prírodné hnojivá a popol, ktoré zabraňujú hnilobe listov.

Ak si nie ste istí, či sa metóda ukáže na vašej stránke dobre, skúste to len s pár kúskami a môžete porovnávať výsledok. Sami uvidíte, ktorá metóda bude efektívnejšia. Praktická ukážka takého pestovania.

Metóda pestovania pri vysadení len 14 zemiakov

Dnes najobľúbenejšie