Túto rastlinu má doma takmer každý. Ľudia však netušia, čo všetko dokáže!

Túto rastlinu máme vo svojej kuchyni takmer všetci. Čo však skutočne dokáže a ako jej potenciál využiť naplno?

Bobkový list alebo vavrín patrí medzi tie druhy korenia, ktoré sa nachádzajú snáď v každej domácnosti. Je obľúbenou ingredienciou do mnohých jedál a nevieme si bez neho predstaviť prípravu napríklad obľúbenej domácej kvasenej kapusty. Mnohí z nás však netušia, na čo všetko sa bobkový list dá použiť a aké obrovské zdravotné benefity má pre naše zdravie.

Bobkový list poznali už v staroveku ako rastlinu Bohov – dôkazom o tomto sú napríklad vyobrazenia božstiev a významných osobností s vavrínovým vencom na hlave.

Pre dobrý spánok

Lístky vavrínu vložené pod vankúš vám zabezpečia pokojný spánok a pomôž vám rýchlejšie zaspať. Jeho aróma pôsobí upokojujúco, odplavuje stres a napätie. Ľudia trpiaci nespavosťou z dôvodu stresu naň nedajú dopustiť.

Proti moliam

Niekoľko lístkov vavrínu v skrini vám pomôžu ochrániť vaše šatstvo v skriniach pred inváziou molí. Pôsobia rovnako účinne ako levanduľa.

Pomáha pri reume

V mažiari rozdrvte niekoľko lístkov bobkového listu a zalejte ich olivovým olejom. Premiešajte a zmes naneste na miesta postihnuté reumou. Obklad môžete používať viackrát za deň.

Vylieči kašeľ a prechladnutie

stiahnuť

3 bobkové listy zalejte 1 šálkou vody a nechajte lúhovať približne 10 minút. Potom do tekutiny namočte handričku a spravte si z nej obklad na hrudník. Veľmi účinný je aj čaj z bobkového listu. Hrsť bobkových listov dajte do 200 ml vody a varte, kým sa väčšina vody 3/4 vody neodparí. Potom tekutinu preceďte a vypite. Čaj je vynikajúci na znižovanie horúčky, zmiernenie príznakov chrípky a prechladnutia a urýchľuje liečbu.

Veľmi účinný je je aj domáci sirup proti kašľu z bobkového listu. Na jeho prípravu potrebujete 500 g cukru, 250 g citrónovej šťavy a 15 lístkov bobkového listu. Všetky ingrediencie zmiešajte a varte približne 1 hodinu. Po dovarení lístky vyberte a sirup skladujeme v uzatvárateľných nádobách v chlade. Užívajte 1 lyžicu sirupu 1 x za deň.

Odstraňuje z tela prebytočnú soľ

Na očistu tela od prebytočnej soli pomôže domáce kúra z bobkového listu. Pripravte si 300 ml vody a vložte do nej 5 g bobkového listu. Preložte na plameň a varte približne 10 minút. Odvar nechajte vychladnúť a pite v priebehu celého dňa po menších dúškoch približne do 8 hodiny večer. Maximálne kúru aplikujte v priebehu 3 dní. Táto kúra pomáha aj s usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch.

Proti páleniu záhy a pre lepšie trávenie

Bobkový list dokáže rýchlo a účinne pomáhať proti páleniu záhy. Tiež je silnou prírodnou prevenciou proti nadúvaniu a plynatosti.

Pre zdravú a krásnu pokožku

Bobkové lístky rozdrvte v mažiari a zmiešajte s vodou. Potom preložte na plameň, prevarte a sceďte. Zmes naneste na tvár pomocou vatového tampónu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom umyte vodou.

Pomáha predchádzať cukrovke

Vavrín, alebo bobkový list pomáha znižovať cholesterol, hladinu triglycerolu a glukózy v krvi. Bobkový list tiež pomáha spracovávať inzulín.

Prvá pomoc po uštipnú hmyzom

Odvary a obklady z bobkového listu sú skvelou pomocou pri liečbe nepríjemných uštipnutí hmyzom, ale aj opuchov, poranení či iných podráždení pokožky. Vyrobte si domácu kúru na bolestivé miesta, ktorú budete mať vždy poruke. Potrebujete na ňu 50 g bobkového listu, ktoré zalejete 200 ml liehu, necháte lúhovať 1 deň a potom pridáte 400 ml olivového oleja. Túto zmes je potrebné vo vodnom kúpeli zahrievať až 5 hodín. Zmes následne sceďte, nechajte vychladnúť a skladujte v uzatvárateľných fľaštičkách. Zmes používajte na potieranie opuchnutých, bolestivých a podráždených miest. Tento lektvar pomáha uľaviť aj o reumatických bolestí.

Čo ešte dokáže?

Bojuje proti migréne a pôsobí ako prírodné sedatívum.

Poskytuje úľavu pri bolesti kĺbov a chrbtice.

Má silné antibakteriálne účinky.

Podporuje pamäťové funkcie, zlepšuje pozornosť a koncentráciu.

Podporuje správnu cirkuláciu krvi a prekrvenie.

Pôsobí protizápalovo.

Pomáha pri liečbe zápalov sedacieho nervu.

Vypestujte si vlastnú zásobu tohoto korenia u vás doma. Návod, ako na to, nájdete TU.

zdroj: frische-kraeuter

Pavla

Pavla

Má rada všetko nové, originálne a kreatívne :-)

Dnes najobľúbenejšie