Tieto nenápadné kamienky môžno máte v záhrade aj vy: Neuveríte, čo dokážu, ak ich dáte do črepníka vašich izboviek!

Nenápadná drobivá hornina sa v posledných rokoch stále viac dostáva do povedomia verejnosti. Môžu za to jeho úžasné účinky, ktoré by mal poznať každý!

Poznáte zeolit – možno ho máte v záhrade ako okrasný štrk? Nenápadná drobivá hornina sa v posledných rokoch stále viac dostáva do povedomia verejnosti. Môžu za to jeho úžasné účinky, pre ktoré ho mnohí z nás vo svojich domoch privítali s otvorenou náručou. Napokon o všetkých účinkoch zeolitu sa môžete dočítať TU.

Dajte ho do substrátu, nebudete ľutovať!

Zeolit v substráte izboviek má 3 nezastupiteľné úlohy. Znamená vzdušnosť, nasiakavosť a priepustnosť. Všetkým izbovkám tak dokáže zabezpečiť ideálne podmienky – so zeolitom s v substráte ich totiž nikdy neprelejete a taktiež sa nič nestane, ak na zálievku zabudnete.

Životabudič

Táto mäkká, drobivá hornina obsahuje množstvo minerálov a plynov pochádzajúcich zo sopečnej činnosti. Tie sa vďaka poréznej štruktúre uvoľňujú do substrátu a obohacujú ho o cenné látky. Zeolit je tak pre rastliny doslova životabudičom. Ukázalo sa, že rastliny, ktoré vyrastali v extrémnych podmienkach spôsobených sopečnou činnosťou, dokázali prežiť len tam, kde bol v pôde zeolit. 

A ešte niečo – so Zeolitom v substráte rastliny nemôžete prehnojiť. Môže za to schopnosť iontovej výmeny, ktorá v praxi znamená, že ak dáte omylom rastlinke vyššiu dávku hnojiva, Zeolit sa postará o správne dávkovanie a uvoľní len toľko živín, ktoré rastlina práve potrebuje.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ochráni rped plesňou a škodcami

Zelolit bráni vzniku plesní a spóry, ktoré sú prítomné v črepníku nemilosrdne zlikviduje. Aj rpeto je Zeolit výborný pre pestovateľov – alergikov, ktorým môže pleseň spôsobiť veľmi nepríjemné problémy. Okrem toho je zeolit aj lapačom pachom a to nielen v črepníku, ale aj v celej miestnosti. Určite to ocenia najmä tí pestovatelia, ktorí majú domácich miláčikov.

Ako pripraviť zeolitový substrát?

Je to veľmi jednoduché. Zeolit stačí nasypať do 1/3 črepníka, vložte do neho rastlinu aj s neporušeným balom zeminy a dosypte substrátom.