Na starý koberec na chalupe nezabral ocot, ani jedlá sóda: Tento recept mi poradila svokra a fungoval okamžite, koberec žiari čistotou ako nový!

Prach a poriadne stará špina. Tak vyzeral náš koberec na chalupe. Bol zmotaný na podkroví a keď sme ho rozbalili, išli nám oči z jamiek vypadnúť. Koberec je vzácny, babka ho pred rokmi dostala ako svadobný dar od zámožnej rodiny z Karlových Varov a bolo mi ho ľúto vyhodiť.

Prach a poriadne stará špina. Tak vyzeral náš koberec na chalupe. Bol zmotaný na podkroví a keď sme ho rozbalili, išli nám oči z jamiek vypadnúť. Koberec je vzácny, babka ho pred rokmi dostala ako svadobný dar od zámožnej rodiny z Karlových Varov a bolo mi ho ľúto vyhodiť. Nezaberalo naň nič, skúšali sme sódu ak ocot, ale pomohol až recept od mojej svokry. Hádam pomôže aj vám.

Potrebujeme:

Vodu

Klasické žlčové mydlo – to najlacnejšie, kúpite v každej drogérii

1 odmerku tekutého gélu na pranie (ja som mala Persil)

Kefu

Suchú handru

...

Postup:

Vodu som dala zahriať na plameň a pridala som postrúhané mydlo (mydlo už nebolo celé asi tak 3/4). Keď sa rozpustilo, zložila som z plameňa, preliala do vandlíka, pridala gél a potom som vydrhla celý povrch koberca a nechala ešte pôsobiť vo vláknach, aby špina povolila. Nakoniec som dobre pretrela suchou handrou a nechala celkom uschnúť. Výsledok bol výborný, naozaj som nečakala až taký dobrý!

Prikladám aj môj zoznam, čím vyčistiť rôzne tipy škvŕn na koberci:

Škvrny od krvi pustia najlepšie vtedy, ak ich prebehnete navlhčenou handričkou a slabým roztokom čpavku a studenej vody.

Škvrna od atramentu – na škvrnu čo najskôr položíme handričku namočenú v horúkom mlieku, necháme pôsobiť a potom dobre vyčistíme.

Škvrny od zelenej zeleniny – špenát, šalát a iná zelená zelenina : jednoducho stačí potrieť rozkrojeným zemiakom a a potom vyčistíme gélom na holenie.

Škvrny od lepidla idú dole najlepšie acetónom, ale je potrebné najskôr otestovať, či nepustí aj farba.

Na škvrny od vajec je najlepšia octová voda.

Škvrny od kávy hneď polejte trochou minerálky, chvíľku nechajte pôsobiť a potom zotrite. Ak na mieste ostal fliačik, vyčistite ho liehom.

Škvrny od čokolády idú najlepšie dole týmto roztokom: zmiešajte žĺtok, naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň pár minút. Potom dobre vyčistitie teplou vodou.

Škvrny od vosku: Na miesto položíme savý papier a prežehlíme. Žehlíme, až kým sa celý vosk neprisaje na papier.

Starý trik, ako navrátiť kobercom farbu:

Možno ho používali aj vaše babičky. Koberce po tomto zvláštnom triku žiarili farbami a čistotou. Nemusíte sa obávať ani zápachu, koberce nikdy potom nepáchli, ako by ste si asi mysleli. Takže,  na celú plochu koberca nasypeme dobre vyžmýkanú surovú kyslú kapustu a poriadne pováľame po celej ploche koberca. Kapusta do seba naberie nečistoty, prach, oživí farby a vyčistí koberec do hĺbky. Potom dáme na von a kapustu dobre vytrasieme a necháme koberec uschnúť. Koberec bude žiariť ako nový. A vždy na zimu sa koberce nechali dobre vyváľať v snehu. Bol to najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako ich vyčistiť.

Kamila H.