Keď prišlo babie leto, lienky sa začali húfne tlačiť do bytu a znečisťujú mi novú fasádu: Skúsil som na tento trik a hneď sa pratali sa kade-ľahšie!

Lienky som mal vždy rád a aj mám – teda myslím tie naše pomocníčky v záhrade, lienky sedembodkové. Tieto agresívne „sviňuchy“ z Ázie, ktoré sa tlačia sa do bytov aj cez tie najmenšie škárky, však s nimi nemajú nič spoločné. Ja ich mám plnú fasádu a ani tu nejdem spomínať, že pred rokom sme nanášali novú stierku.

Lienky vypúšťajú smradľavú tekutinu a dokážu poriadne znečistiť miesta, na ktorých sú prilepené. Manželka sa už dokonca bála aj otvoriť okná, pretože hneď sa „sáčkovali“ dovnútra. Okrem zápachu je však aj ďalšia vec, tieto malé agresorky dokážu človeka pohrýzť rovnako, ako mravce.

Toto mi na ne zafungovalo, radšej odleteli radšej k susedovi!

Chvíľu nás bavilo lienky vysávať, ale bolo ich toľko, že sme to vzdali. Ani mydlová pasca nezaberala a chytilo sa do nej všetko možné – len nie lienky. Proti lienkam sa dá použiť aj kremelina, keď po nej prejdú, stratia schopnosť zadržiavať tekutinu a zomrú, ale trvá to istý čas. Ja som na ne použil obyčajný gáfor.

...

Gáfor éterický olej som len nakvapkal do fľaše (neviem presne koľko kvapiek, asi 20-30), zmiešal s vodou a nastriekal tam, kde sa lienky držali + okolo okien, dverí a nechal som pôsobiť. A skutočne to zabralo, lienky sa z nášho domu vyparili ako gáfor :-D. Brat mi povedal, že na ne funguje aj mätová vôňa, ale to som zatiaľ neskúšal.

Hádam vám to pomôže, pekný večer, Milan P.