Toto je úplne jednoduchá a overená finta, ako vybieliť všetky podprsenky: Zachránilo to aj kúsky, ktoré som chcela vyhodiť!

Spodná bielizeň v bielych farbách je zvlášť obľúbená. Jej problém však je, že časom môže zašednúť, prípadne na nej ostanú nepekné škvrny či sa dokonca zafarbí od iného prádla, ktoré omylom hodíte do práčky spolu s ňou.

Spodná bielizeň v bielych farbách je zvlášť obľúbená. Jej problém však je, že časom môže zašednúť, prípadne na nej ostanú nepekné škvrny či sa dokonca zafarbí od iného prádla, ktoré omylom hodíte do práčky spolu s ňou. Máme pre vás perfektný a overený návod, ako docieliť, aby zažltnutá a sivá stala opäť žiarivo-bielou. Funguje to aj na čipkovanú bielizeň a bielizeň z háklivých materiálov. Nemusíte sa obávať, že by sa materiál poškodil a znehodnotil. 

Najlepšia rada, ako vybieliť podprsenku a drahé biele prádlo: Funguje aj na zažltnuté kúsky, s ktorými ste to už chceli vzdať!

Ako vybieliť spodné prádlo:

Potrebujeme:

  • 2 lyžica soli
  • 1 lyžica sódy na pečenie
  • 1 lyžica pracieho prostriedku na biele prádlo

Postup:

Do kastrólika nalejeme teplú – nie horúcu vodu.

Pridáme všetky prísady a počkáme, kým sa rozpustia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Do tekutiny namočíme podprsenku a necháme 15 minút. Ak je vaša podprsenka v skutočne zlom stave, nechajte 30 minút.

Potom dobre prepláchnite v čistej teplej vode.

Tento spôsob prania je ideálny nielen pre spodnú bielizeň, ale aj pre jemné materiály – blúzky, tričká alebo košele. Bielosť si zachovajú po dlhú dobu.

Poznámka: Bielizeň nikdy nesušte na radiátore. Môžu sa na nej objaviť nepekné žlté škvrny.

Prinášame vám overené tipy gazdiniek a starých mám, ktoré si pri odstraňovaní škvŕn vedia pomôcť len s tým, čo práve nájdu v domácnosti. Inšpirujte sa!

Prášok do pečiva

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Acylpyrín

Okrem utlmenia bolestí dokáže acylpyrín skvele zatočiť aj so škvrnami na bielom oblečení a vrátiť oblečeniu žiarivú snehobielu farbu. Nechajte 5 tabliet aspirínu rozpustiť vo vode a následne pridajte biele šaty. Nechajte chvíľu pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne.

Jedlá sóda

1 (3)

Vo vandlíku zmiešajte 4 litre vody s 1 šálkou sódy. Nechajte rozpustiť a potom namočte biele šaty – nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne. Sóda pomôže odstrániť škvrny a spôsobí, že vaše prádlo bude opäť snehobiele.

Pomôže aj soľ

Ak sú vaše obľúbené biele veci na niektorých miestach zažltnuté a ani po opakovanom praní škvrny nie a nie zmiznúť, použite overený recept. Zmiešajte 1/4 šálky jedlej sódy s 1/4 šálky soli a 4 litrami vody. Preložte na plameň a cca 1 hodinu povarte.

Citrónová šťava

Citrónovú šťavu môžete pridať v procese pláchania (namiesto aviváže) a následne vysušiť biele prádlo na slnku. Je však aj iný spôsob ako ju využiť. Biele oblečenie namočte do horúcej vody, pridajte pohár citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno vyperte ako zvyčajne. Citrónová šťava má vynikajúce bieliace účinky.

Biely destilovaný ocot

Do pláchania pridajte namiesto aviváže 1 šálku bieleho octu. Na miesta akými je golier, manžety, alebo priamo na škvrny aplikuje pred praním ocot pomocou fľaše s rozprašovačom.

Nemajte obavy, že vaše prádlo bude po vypraní páchnuť octom. Počas sušenia ocot vyprchá.

Saponát na riad

Mnohé skúsenosti hovoria, že saponát je niektoré tipy škvŕn účinnejší ako pracie prostriedky. Vynikajúco sa hodí na odstraňovanie mastných škvŕn.

Peroxid vodíka

Túto látku môžete použiť ako účinné bielidlo bez chlóru. Pomôže odstrániť aj odolné škvrny od potu na golieri či v podpazuší. Návod na výrobu skvelého odstraňovaču škvŕn z peroxidu vodíka nájdete TU.