Toto je dôležitý dôvod, prečo by ste deťom NIKDY nemali dovoliť spať pri zažatom svetle

Deti by nemali spať pri svetle, kvôli jednej nesmierne dôležitej veci, ktorá je pre ich zdravie veľmi potrebná. V opačnom prípade ich zdravie vystavujete riziku.

Spánok má pre telo aj myseľ človeka nesmierny význam, a o to väčší, ak ide o deti, ktoré sa ešte vyvíjajú. Počas noci si potrebuje telo čo najlepšie oddýchnuť, nabrať sily do nového dňa a obnoviť naše biologické systémy. Preto je dôležité, aby spánok nič nenarúšalo – ani nadmerné svetlo či zvuky. Ak deti spia pri svetle, môže to mať na ne horší vplyv, než by ste čakali.

Kvalita spánku na úkor svetla

Ideálny spánok vaše deti dosiahnu vtedy, ak budú spať pri zhasnutom svetle a nebude ich rušiť televízor, počítač ani svietiaci čas na digitálnych hodinách. To všetko môže mať negatívny vplyv na kvalitu ich spánku, ktorý je obzvlášť v detstve a počas dospievania veľmi dôležitý pre ich rast a zdravý vývin. Naopak, pozitívne na kvalitu ich spánku pôsobia zatiahnuté žalúzie alebo závesy, aby mali deti počas noci primeranú tmu. Priaznivo pôsobí aj kúpeľ pred spaním a teplé mlieko. Najmä mladším deťom tiež pomáha, ak majú pri sebe nejaké plyšové zvieratko, ktoré im môže pomôcť nebáť sa v tme.

Pre detský organizmus je dôležité, aby ho počal spánku v noci nerušilo svetlo.
Pre detský organizmus je dôležité, aby ho počal spánku v noci nerušilo svetlo. Foto: Pixabay

Prečo je tma taká dôležitá?

Celý deň sme vystavovaní displejom, monitorom a svetlám, a to sa týka aj detí. Aspoň v noci si však telo od toho všetkého potrebuje naozaj oddýchnuť, čo sa mu pri svetle nedarí. Podstata je v tom, že melatonín, ktorý je nazývaný aj hormón spánku, sa generuje iba v tme, a to je hlavným dôvodom, prečo by najmä deti mali spať pri dostatočnej tme. Hormón melatonín je zodpovedný za reguláciu cyklov spánku a bdenia a dotvára naše biologické hodiny. Telo ho však produkuje iba v noci prostredníctvom žľazy epifýzy a potrebuje na to tmu. Ak počas noci v miestnosti telo ruší svetlo, znižuje sa tvorba melatonínu, ktorý je pre regeneráciu tela viac ako potrebný.

Na tomto grafe môžete vidieť, v akom čase sa v noci tvorí najviac melatonínu.
Na tomto grafe môžete vidieť, v akom čase sa v noci tvorí najviac melatonínu. Foto: reprofoto/brightside

Detský organizmus si potrebuje počas noci poriadne oddýchnuť, preto by ste mali zabudnúť na to, že necháte deti zaspávať pri zapnutom televízore. Rovnako to však škodí aj dospelým, ktorí nie sú žiadnou výnimkou. Mnohé štúdie ukazujú, že ak je organizmus v noci počas spánku vystavovaný svetlu, môže mu to neskôr spôsobiť rôzne zdravotné problémy, preto by najmä u detí mal byť spánok v zatemnenej miestnosti úplnou samozrejmosťou.

Zdravší a šťastnejší

Dostatok melatonínu pomáha orgánom v tele k správnej funkcii, sme zdravší a celkovo šťastnejší, pretože má vplyv na psychiku. Predstavte si, ako negatívny musí byť jeho nedostatok pre deti, ak už u dospelých môže spôsobovať nespavosť, zdravotné poruchy, a má vplyv na krvný obeh, metabolizmus, telesnú teplotu, krvný tlak. Detský organizmus je totiž o to citlivejší, a to aj na vplyv svetla počas noci. Nízka kvalita spánku, ktorú to spôsobuje, je tiež veľkým rizikom pre imunitu a dieťa tak ľahšie ochorie.

Prečo by sme mali spať potme?

Počas noci sa v tele dieťaťa, ale aj dospelého, deje množstvo dôležitých procesov. Toto všetko však nízka kvalita spánku spôsobená nedostatkom melatonínu narúša.

22:00  V krvi sa zdvojnásobuje počet bielych krviniek a znižuje sa telesná teplota.

23:00  Telo je uvoľnenejšie a obnovujú sa jeho bunky.

0:00  Snívame, no mozog zároveň aktívne spracováva informácie z dňa.

1:00  Ľahký a citlivý spánok.

2:00  Všetky orgány oddychujú, s výnimkou pečene.

3:00  Znižuje sa krvný tlak, pulz aj dýchanie sa spomalí.

4:00  Mozgu je dodávané minimálne množstvo krvi, a tak ešte nie je pripravený prebudiť sa, no pri najmenšom hluku sa môže zobudiť.

5:00  Obličky aj svaly odpočívajú, metabolizmus sa spomalí, no telo je pripravené sa prebudiť.

6:00  Telo je celkovo pripravené na prebudenie.

7:00  Čas na posilňovanie imunity.

zdroj: dobrenoviny.sk

foto: reprofoto huffingtonpost

Dnes najobľúbenejšie