Topánky vyrobené z kože, kožené tašky a nábytok budú opäť ako nové. Naučte sa tento šikovný trik!

Každý majiteľ drahej koženej veci alebo nábytku musí počítať s tým, že sa raz môže poškodiť čo zostarnúť a stratiť pôvodnú krásu. Ako sa hovorí, nič nie je trvalé, pokiaľ však ide o kožené produkty, naučíme vás triky, ako ich vrátiť späť v čase.

Každý majiteľ drahej koženej veci alebo nábytku musí počítať s tým, že sa raz môže poškodiť čo zostarnúť a stratiť pôvodnú krásu. Ako sa hovorí, nič nie je trvalé, pokiaľ však ide o kožené produkty, naučíme vás triky, ako ich vrátiť späť v čase.

Škrabance na kožených topánkach, nábytku či taškách z kože môžu vzniknúť celkom nečakane. Nemusíte však prepadať úzkosti, dajú sa celkom jednoducho napraviť tak, akoby na koženom povrchu nikdy ani len neboli.

Trhlina na povrchu topánok

Nepekná trhlina na povrchu novej koženej obuvi asi nepoteší nikoho. Stavte na osvedčené triky s priesvitným lakom alebo lepidlom – majú prekvapivo skvelé výsledky.

Ako odstrániť trhlinu?

Na odtrhnutú časť naneste pomocou drevenej špajle alebo vatovej tyčinky sekundové lepidlo alebo priesvitný lak na nechty.

Potom odtrhnutú oblasť pritlačíme k povrchu topánky a pevne držíme po dobu 3-4 minút, aby sa koža dobre pripevnila k povrchu.

...

Ak natrhnuté miesto stále vidíte, pretrite ho opäť trochou laku alebo lepidla. Na vrch môžete naniesť tenkú vrstvu zodpovedajúcej farby laku na nechty. Na tento účel sa tiež môžu hodiť akrilové farby pretreté priesvitným lakom.

Vosk na škrabance

Hlbšie škrabance na kožených topánkach odstránite pomocou vosku alebo parafínu.

Zahrejte vosk alebo parafín a jemne votrite do poškriabaných miest. Keď vosk alebo parafín stuhne, oblasť pretrite flanelovou handričkou. Tak sa problematické miesta definitívne zacelia.

Ako odstrániť škrabance z koženého nábytku?

Na poškriabaný povrch naneste trochu olivového oleja a krúživými pohybmi ho jemne rozotierajte po povrchu.

Nechajte olej vsiaknuť a úplne vyschnúť.

V prípade, že že škrabance z povrchu nezmizli, použite tento trik: Najskôr naneste na poškodený povrch olivový olej, potom navlhčte bavlnenú handričku trochou vody a priložte na poškriabané miesta. Na handričku umiestnite teplú žehličku na handričku a nechajte chvíľu pôsobiť. Vplyv tepla pomôže oleju preniknúť hlboko do materiálu a škrabance sa tak zacelia.

Poznámka: Najskôr spravte malý test – votrite olivový olej len na malú plochu nábytku, ktorú nie je vidieť – napríklad na zadnej strane. Niektoré odtiene kože môžu vplyvom oleja zmeniť farbu.

Ako odstrániť škrabance na lakovanej obuvi?

Roztokom tekutého mydla a teplej vody utrite povrch lakovanej obuvi. Dôkladne osušte handričkou.

Naneste na povrch lak na nechty zodpovedajúcej farby, prípadne môžete použiť špeciálnu fixku. Jedna vrstva bude stačiť.

Ako predchádzať poškodeniu kožených produktov?

Čo je dôležité, nikdy nečistite povrch koženej obuvi drsnými kefami alebo handričkami. Tiež sa odporúča 1-krát do týždňa vazelínou alebo glycerínom – aplikujte na povrch pomocou hubky. Toto jednoduché opatrenie zabráni vzniku škrabancov a trhliniek.

zdroj: takprosto