Mrkva si rozumie s cesnakom a NEZNÁŠA hrach: 17 top kombinácií na hriadke – vysaďte zeleninu podľa tohoto plánu!

Počuli ste už o Aleopatii? Ide o biologický fenomén, ktorého podstatou je schopnosť niekoľkých druhov rastlín ovplyvňovať vývoj ostatných. Niektoré rastliny v procese svojho života produkujú látky, ktoré dokážu stimulovať rast a rozvoj príbuzných rastlín. Okrem výživy však majú ďalšiu veľmi cennú výhodu – rastliny chránia pred škodcami a chorobami.

17 praktických tipov:

Pažítka ochráni uhorky – A nielen uhorky, prospešná je aj pre úrodu mrkvy a kapusty. Vysaďte ju husto okolo zeleninových záhonov a nemusíte sa obávať invázie múčnatky ani nebezpečnej sivej plesne.

K paradajkám nasaďte bazalku – Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami a to nielen pre paradajky, ale aj pre uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka odpudzuje vošky a molicovité parazity, ktoré dokážu spoľahlivo zničiť vašu úrodu.

Ak k zemiakom nasadíte bazalku, bude to prírodným odpudzovačom pásavky zemiakovej. Ideálni susedia: špenát, kaleráb, fazuľa, kôpor Nevhodní susedia: uhorky, zeler, hrach, rajčiaky.

...

Cesnak a cibuľa sú nepriatelia kapusty a fazule.

Šalát a špenát uvoľňujú do svojho okolia látky, ktoré stimulujú rast koreňov iných rastlín a zároveň týmito látkami obohacujú pôdu.

Mrkva: dobrým nápadom je vysadiť k nej pažítku, ktorá zamedzí napadnutie múčnatkou. Ideálni susedia mrkvy: cibuľa, paprika, reďkovka, rajčiaky, hrach Nevhodní susedia: kôpor, paštrnák Neutrálni susedia: zemiaky, tekvica,uhorky, kaleráb, petržlen

Repa je dobrou susedkou takmer pre všetky druhy zeleniny. 

Medovka, tymián, nechtík a bazalka spoľahlivo ochránia petržlen a fazuľu pred škodcami.

Cibuľa a cesnak chránia susedov pred hubovými chorobami (okrem fazule, hrachu a kapusty).

Mrkva a cibuľa sú dobrí susedia, mrkva chráni cibuľu a cibuľa odháňa od mrkvy muchy a škodcov.

Vedeli ste, že petržlen dokáže zvýrazniť chuť aj okolitým plodinám. Ideálni susedia petržlenu sú cibuľa, pažítka, reďkovka Nevhodní susedia: šalát. Neutrálni susedia: zemiaky, uhorky, tekvica, kapusta, pór, cvikla

Princíp troch sestier: Kukurica, fazuľa a tekvica si navzájom pomáhajú.

Šalvia proti mynárikovi kapustovému – Táto užitočná bylinka odpudzuje dotieravého motýľa lepšie, ako chemické prostriedky a postreky. Nasaďte ju do blízkosti zeleninových záhonov a okrem liečivého šalviového čaju budete mať pokoj aj s lietajúcim príživníkom.

Kapusta a zeler spolu lepšie odolávajú škodcom a chorobám. Zeler odháňa molice, ktoré napadajú kapustu – je dobré vysadiť ho medzi hlávky kapusty.

Reďkovky je dobré vysiať tam, kde neskôr bude cuketa a tekvica. Redkovka im pripraví ideálne podmienky.

Fazuli sa nedarí blízko paradajok a uhoriek.

Nesaďte k sebe nahusto druhy rovnakej výšky, budú sa okrádať o svetlo

Uhorky a kôpor sú výborní susedia.

Kukurica a slnečnica chráni nižších susedov pred vetrom a ostrým slnkom. Vytvárajú vhodnú mikroklímu pre nízke plodiny.

Do skleníka dajte kapucínku: Táto roztomilá rastlinka je vynikajúcim bojovníkom proti slizniakom – slimákom, ktoré spoľahlivo zničia našu úrodu. Okrem toho odpudzuje aj vošky a molice a preto by nemala chýbať vo vašom skleníku.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay