Tieto dve látky máme doma často veľmi blízko seba: Nikdy sa však nesnažte zmiešať ich, výsledok je viac ako hrozivý!

Mnohí ľudia sa nevedomky zahrávajú s ohňom, keď v domácnosti kombinujú dve rôzne látky, ktoré inak bezpečne používame takmer každý deň. Ich spojením však vytvoríte celkom nový produkt, ktorý je pre zdravie vysoko škodlivý. Prinášame vám nebezpečné kombinácie látok, ktoré máte doma pravdepodobne aj teraz, no za žiadnu cenu ich nespájajte.

Alkohol a bielidlo

Objavili sa snahy získať silnejší bieliaci účinok tým, že ľudia skúšali podporiť silu bielidla alkoholom. Nie je to však dobrý nápad. Alkohol spustí v bielidle silnú chemickú reakciu, ktorej produktom sú aj nebezpečné látky, ktoré sa ihneď uvoľnia do vzduchu vo vašom byte. Okrem toho, že sú vysoko toxické, kontakt s takouto zmesou dokáže nepekne popáliť pokožku.

Bielidlo a ocot

Veľmi zlý nápad je aj spojiť tieto dve kvapaliny. Zmes začne uvoľňovať plynný chlór – je veľmi škodlivý nielen pre dýchacie ústrojenstvo, ale aj pre pokožku a zrak. Kontakt s ním vyvoláva silné bolesti hlavy, kašeľ a slzenie.

Peroxid vodíka a kyselina citrónová

Obe majú mnohoraké možnosti využitia a obe sú v domácnosti veľmi užitočné – nikdy však nie spolu. Plyny, ktoré sa v dôsledky kontaktnej reakcie uvoľnia do vzduchu sú ešte toxickejšie, ako v prípadne octu a bielidla. Veľmi negatívne vplývajú na vlasy, kožu, oči a dýchacie ústrojenstvo – to aj bez toho, aby ste s látkou prišli do fyzického kontaktu, stačí len byť v miestnosti, kde sa táto kombinácia namiešala.

...

Dva rôzne čistiace prostriedky

Samozrejme, keď spojíte saponát a tekuté mydlo, nič sa nestane. Hovoríme však o tých prostriedkoch, ktoré sú určené na najproblematickejšie úlohy v domácnosti – čistenie odtokov, vodného kameňa, veľmi znečistenej dlažby, sporáka atď. Každá z nich obsahuje špecifickú zmes chemikálií, ktoré sú vysoko reaktívne s inými chemikáliami. Ich reakcia môže byť až natoľko silná, že vám nielen zničí vybavenie (odtokové rúry, tesnenie a rôzne povrchy), ale môže dokonca vyvolať požiar. O dôsledkoch na zdravie ani nehovoríme. Preto je potrebné uvedomiť si, že spojením dvoch silných čističom nikdy nezískame ešte silnejší čistič, ale veľmi nebezpečnú a najmä nevyspitateľnú chemickú zmes.

Ocot a jedlá sóda s veľkým vykríčníkom!

Dajú sa miešať a sú spolu skutočne silnejšie. Reakciou je rýchle uvoľňovanie plynov, ktoré obsahujú uhlík – vidíme to ako bublanie a penenie. Ak miešame, tak nikdy nie v uzavretej fľaši a ideálne aj s prítomnosťou „mediátora“ napríklad saponátu alebo tekutého mydla. Nezabúdajte tiež byť v dostatočne vzdialenosti od výslednej zmesi – prská totiž na všetky strany.

Pozrite sa, čo sa stane so sódou a octom spolu v jednej uzavretej fľaši