TIETO chyby robíme pri praní najčastejšie. Ničia práčku aj našu bielizeň!

Pri bežnom praní často robíme chyby, ktoré vedú k postupnému poškodzovaniu samotného spotrebiča, bielizne a taktiež aj k znižovaniu kvality samotného prania – bielizeň nevonia a často sú na nej škvrny a nečistoty.

Pranie sa zdá ako veľmi jednoduchý práca, napokon všetko podstatné za nás urobí spotrebič. Jediné, čo musíme urobiť, je vložiť do práčky oblečenie a prací prostriedok. Alebo je v tom predsa len nejaký háčik? Pri bežnom praní často robíme chyby, ktoré vedú k postupnému poškodzovaniu samotného spotrebiča, bielizne a taktiež aj znižovaniu kvality samotného prania – bielizeň nevonia a často sú na nej škvrny a nečistoty. Toto sú najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali pri praní rozhodne vyvarovať.

Príliš veľa pracieho prostriedku

2591305-eng1-650-1466587964

Ak do práčky dávkujete príliš veľa pracieho prostriedku, spôsobujete, že počas prania sa v práčke vytvára množstvo peny, ktorá paradoxne spôsobuje problémy. Pena v sebe zadržiava nečistoty a spôsobuje, že sa dostávajú späť do oblečenia a aj do tesnenia a vnútorných súčastí práčky. Preto nezabúdajte, že menej je niekedy viac.

Vždy zapnutý zips a rozopnuté gombíky

2591605-eng2-650-1466587964

Zips na oblečení by mal byť vždy zapnutý, inak riskujete, že poškodí ostatnú bielizeň, predovšetkým tú z jemnejších materiálov. Naopak v prípade košieľ a oblečenia na gombíky by tieto kusy mali byť vždy rozopnuté. Inak sa môžu gombíky utrhnúť a prádlo po vypraní bude veľmi pokrčené.

Pranie plaviek

2591655-eng3-650-1466587964

Pozor na plavky a ďalšie kusy vyrobené zo spandexu. Tento materiál totiž nepatrí do práčky a vždy ho radšej preperte v rukách a predovšetkým v studenej vode. Pranie v práčke môže spôsobiť, že materiál sa poškodí a roztiahne.

Pranie v cykloch za sebou

Ak si myslíte, že je vhodnejšie prať s dlhšími prestávkami, ako opakovať viacej pracích cyklov za sebou, ste na omyle. Ak periete bez prestávky, znižujete tak nielen spotrebu elektrickej energie, ale práčka zároveň môže využívať zostatkové teplo z predošlého cyklu.

Ako na vankúše a prikrývky?

2591955-eng4-650-1466587964

Ak perite v práčke perové prikrývky a vankúše, vždy používajte dva cykly za sebou. Perie v sebe udržuje veľa peny a tá by po praní na jeden cyklus mohla ostať vo vnútri vankúšov a prikrývok.

Menej je niekdy viac!

2592005-eng5-650-1466587964

Nikdy práčku nepreťažujte – príliš veľa oblečenia spôsobí, že vaša bielizeň sa nedostatočne vyperie. Navyše, častým opakovaním tejto chyby môžete práčku poškodiť.

Veľké bundy, predovšetkým tie páperové, môžu praním stratiť pôvodný tvar. Ak tomu chcete zabrániť vhoďte do práčky tri tenisové loptičky. Je to tiež skvelý spôsob, ako sa pri praní veľkých kusov prádla zbaviť zvyškov pracieho prostriedku.

Stavte na rokmi overené tipy

2592055-eng6-650-1466587964

Pri praní nemusí vždy platiť, čím drahšie, tým lepšie. Bežné pracie prostriedky a aviváž a bielidlá môžu vďaka chemikáliám, ktoré obsahujú postupne poškodiť oblečenie a ich zvyšky znečisťujú a zanášajú vnútorné časti práčky. Navyše aviváž narobí šarapatu najmä s vašimi uterákmi – zlepuje vlákna a uzamyká v nich mastnotu a zvyšky pracieho prostriedku. Uteráky tak strácajú svoju savosť, na povrchu sú drsné a paradoxne ani nevoňajú.

Vyrobte si lacné prostriedky, ktoré sú rovnako účinné, ako tie z obchodu, zmäkčujú vodu a chránia tak práčku aj vašu bielizeň. Vyrobte si domáci gél na pranie aj voňavú aviváž. Je to skutočne jednoduché. Ak chcete bielizni vrátiť žiarivú bielosť, stavte tiež na overené tipy našich babičiek.

2591905-eng7-650-1466587964

Staráte sa o vašu práčku dostatočne? Okrem toho, že práčku po praní vždy necháte vysušiť, je dôležité z času na čas dopriať jej očistu aj zvnútra. Návod, ako na to nájdete TU. Okrem toho nezabúdajte aj na pravidelné čistenie filtra.

zdroj: brightsideme

Dnes najobľúbenejšie