Prádlo nevonia a práčka zle žmýka? Problém môžete odstrániť jednoduchšie, ako si myslíte!

Práčka je jedným z najdrahších spotrebičov v našej domácnosti. Aj preto by sme jej údržbe a správnemu používaniu mali venovať dostatočnú pozornosť. Ak je vaša práčka stále pomerne nová a máte pocit, že dobre neperie a problém je aj so žmýkaním prádla, možno je načase skontrolovať filter.

Práčka je jedným z najdrahších spotrebičov v našej domácnosti. Aj preto by sme jej údržbe a správnemu používaniu mali venovať dostatočnú pozornosť. Ak je vaša práčka stále pomerne nová a máte pocit, že dobre neperie a problém je aj so žmýkaním prádla, možno je načase skontrolovať filter.

Problém môže byť filter

How-to-replace-Beko-washing-machine-pump-or-unblock-the-filter

Počas každého prania sa nečistoty a kúsky tkaniny, vlasov a chĺpkov zachytávajú vo filtri vašej práčky. Ak je  však nahromadených nečistôt príliš veľa, môžu spôsobiť, že práčka zle žmýka.

Filter by sa mal čistiť aspoň 2 x do roka. Nájdete ho na prednej strane práčky v spodnej časti. Dajte dole kryt, zachyťte tekutinu, ktorá z filtra vytečie a filter dôkladne umyte. Možno budete prekvapení, koľko nečistôt sa v ňom zachytilo.

Prádlo nevonia tak, ako by malo?

Problémom môže byť pleseň, ktorá usadzuje v predovšetkým v gumovom tesnení a tiež v zásuvke na dávkovanie pracieho prostriedku. Navyše, zvyšky pracieho prostriedku, ktoré sa na tomto mieste zachytia, začnú čoskoro zapáchať a pri ďalšom praní sa tak tieto zvyšky spolu s plesňou a nečistotami, dostanú aj k vášmu prádlu.

Zásuvku po každom praní vytrite dosucha handričkou a nechajte celkom vysušiť. Rovnako pretrite aj gumené tesnenie práčky a nezabudnite aj na záhyby, v ktorých sa pleseň najčastejšie nachádza.

Ako vyčistiť vnútro práčky?

2x ročne používajte túto metódu a máte istotu, že vnútro vašej práčky je čisté a bez nečistôt či vodného kameňa.

Potrebujeme:

1kg kryštálovej sódy (natrium carbonat -sóda na pranie)

1 l bieleho octu – môže byť aj obyčajný

Postup:

Do bubna práčky nalejeme 3-4 l vody. 1 kg sódy rozpustíme vo vriacej vode a túto zmes pridáme do vody v bubne.

Bubon zatvoríme a práčku nastavíme na maximálnu teplotu 95 stupňov. Dávame však pozor, aby sme nezvolili program predpieranie, ale hlavný dlhý program. V tomto prípade platí, že čím dlhší program, tým lepší výsledok.

V bubne začne tekutina mierne peniť, čo je znak, že sóda rozpúšťa všetky staré nánosy usadenín, zvyšky  aviváže a pracích prostriedkov.

Keď práčka doperie, vyčistíme filtre.

Teraz prichádza na radu ocot. Do bubna nalejme ocot, opäť nastavíme na 95 stupňov a zvolíme čo najdlhší program bez predpierania. Ocot dokáže účinne bojovať proti plesniam vo vnútri práčky a odstráni ich aj na ťažko dostupných miestach.

Čistá práčka znamená voňavé prádlo a skvelý výsledok pri každom praní. Okrem prádla však touto starostlivosťou chrániť aj funkčnosť samotného spotrebiča, ktorý sa vám odvďačí perfektnou prácou.

Foto: unsplash

Dnes najobľúbenejšie