Tajný recept mojej mamy, ako zakoreniť ruže z obchodu: Odkedy to poznám, rezané ruže u nás končia v záhrade a kvitnú roky!

Aká škoda, keď po pár dňoch dokonca aj tie najkrajšie a láskyplne prezentované kytice zmizne. Ale to neznamená, že musíte zastaviť, aby vašim blízkym potešili čerstvé rezané ruže! Sľubujeme, dávam predvádzané ruže na ich kvitnutie po dlhú dobu, ak sú správne a časovo zakorenené.

rast ruže z odrezkov

Zahradníci hovoria, že takýto trik funguje len s mladými rastlinami a ak ruža stojí vo váze už týždeň a je viditeľne povädnutá, šance na zakorenenie sú zanedbateľné. Urobte to preto čím skôr, s týmto receptom budete mať záhrade krásne kvitnúce ruže. 

Ako pestovať ruže z odrezkov

Ako pestovať ruže doma? Je to ľahké, dokonca podľa môjho názoru ide o najjednoduchší  spôsob, ako vypestovať krásne ruže na záhrade z kytice ruží, ktorú dostanete. S týmto receptom to zvládnu dokonca aj neskúsení záhradkári. Na dopestovanie kvetov potrebujete zdravú stonku.  Pripravte si ingrediencie a buďte trpezliví – ruže vás určite potešia pri opakovanom kvitnutí!

Potrebujeme:

  • 1 lyžička medu
  • 2 lyžička šťavy z aloe vera
  • 1 lyžička dreveného popola
  • 120 ml odstátej vody
  • pôda na pestovanie
rast ruže z odrezkov doma  

© DepositPhotos

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pripraviť odrezky. Odstráňte kvet a zarežte stonku došikma, pričom iba hornú časť stonky nechajte s 3-5 lístkami.
rast ruže z odrezkov

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zmiešajte med, aloe a popol a potom zalejte zmes 120 ml destilovanej vody pri izbovej teplote. Ponorte odrezky do roztoku živín po dobu pol dňa. Majte na pamäti, že čím staršia je stonka, tým viac bude trvať, kým naberie silu pre zakorenenie pôsobením týchto živín.
ako pestovať ruže z odrezkov doma

Po uplynutí času odstráňte odrezky z roztoku a zapichnite ich do pôdy – pôda bohatá na humus.
rastú ruže z odrezkov

Vysadené odrezky je potrebné zakryť, aby nevyschli. najlepšie je vysadiť do plastových pohárov alebo plastovej fľaše s priehľadnými stenami. Umiestnite nádobky nechajte na teplom mieste, príležitostne otvorte vrecko, aby rastlina dostala potrebnú dávku kyslíka.

Nezabúdajte v prípade potreby zavlažovať, niekedy sa môže stať, že pôda je príliš suchá a to je pri zakoreňovaní problém. Kedy bude stonka zakorenená? Všetko závisí od teploty a stavu rastliny pred výsadbou, avšak v priemere to trvá 40 až 45 dní.
ako rýchlo pestovať ružu z paličky

Keď je ruža správne zakorenená, môžete ju vysadiť na záhradu, alebo do črepníka – ak sadíte do záhrady, dbajte aj na počasie, nesmie mrznúť a ideálna je teplota nad 10 stupňov.

rast ruže z odrezkov doma