Tajné triky záhradkára pre dvojnásobnú úrodu rajčín: Kto sa riadi týmto, ten zbiera úrodu od júna až do októbra!

V každej jamke, do ktorej vysadíte sadenicu (zem), nasypte v predstihu drevený popol. Vstrebe sa do pôdy a sadenie, ktoré do nej vysadíte budú silnejšie a plody väčšie.
2-3 dní pred výsadbou sadeníc paradajok odstráňte spodné 2-3 listy.

Sadenice paradajok sem-tam môžete prihnojiť zriedeným roztokom droždia. 

Niektorí záhradkári odporúčajú, aby sme prvých asi 10-14 dní po presadené do pôdy rastliny príliš nezavlažovali – koreňový systém sa rýchlo rozrastie, pretože rajčina bude hľadať vlahu. Tiež budú rastliny odolnejšie a v vydržia aj v období sucha.

Pri výsadbe dáme do každej jamky aj trochu čerstvej žihľavy – zohrievajú a vyžijú korene rastliny. Najlepšie organické hnojivo pre korene.

Rastlinu nevkladáme do jamky priamo ale skôr na šiklo. Ide o to, že takýmto spôsobom aj stonka, ktorá je pod zemou vyženie korene a rastlina bude tak mať bohatý koreňový systém.

Pre lepšiu tvorbu plodov by mala byť paradajka počas kvitnutia vyživená kyselinou boritou – 5 gramov na 10 litrov vody.

Keď sa rastliny rozbujnia, nezabudnite odstrániť spodné listy najbližšie k zemi – prevzdušníte rastlinu a zároveň zabránite vzniku plesní.

Ku koncu sezóny odstráňte vrchol paradajky – rastlina zastaví rast a všetku energiu sústredí na dozrievanie posledných plodov.

Ak chcete mať pokoj od škodcov, vysaďte medzi rastlinu kvietky kapucínky. Ide o výbornú ochranu aj mulč.

Ak chcete zrýchliť dozrievanie plodov, môžete rastliny posprejovať slabým roztokom jódu (30-40 kvapiek na 10 litrov vody). Paradajky sa červenú za dva dni.

Dobrí susedia pre paradajky

  1. Dobrí susedia
    cesnak, bazalka, mrkva, cibuľa, petržlen, hrášok, šalvia, kapusta, nechtík, špenát, šalát.
  2. Zlí
    zemiaky, fenikel.

Dnes najobľúbenejšie