Stĺpovité ovocné stromčeky sú hotovým zázrakom: Chutné jabĺčka, hrušky, či čerešne si dopestujete aj na balkóne a z jedného stromčeka môžete mať až 10 kg ovocia!

Poznáte stĺpovité ovocné stromy?

Od ich uvedenia na trh uplynulo už asi 30 rokov, avšak ich potenciál je stále pomerne málo využívaný. Pritom sú to ideálne stromčeky do malých záhrad a ovocie si dopestujete dokonca aj na balkóne!

Stĺpovité odrody ovocných stromov sú nenáročné na priestor, pretože na rozdiel od klasických ovocných stromov nemajú rozkonárenú korunu. Ako prezrádza aj ich názov, rastú do stĺpovitého tvaru smerom nahor.

To im však vôbec neuberá na atraktívnom vzhľade, ani na schopnosti plodiť a časom môžete mať z jedného stromčeka aj 10 kg ovocia. Záleží od odrody a podmienok.

Ich veľkou výhodou je aj skorý nástup rodivosti, pričom väčšina týchto odrôd je samoopelivá. Ak si však zaobstaráte jablone aspoň dve, podporíte ich rodivosť.

V mojej záhrade nájdete odrodu “Garden Fountain“ a tiež odrodu “Aroma Spur GOLDGELB“. Obe som sadila na jar tohto roku 2021 a odroda “Aroma Spur GOLDGELB“ hneď tento rok zarodila.

Naša prvá úroda pozostávala zo 6 jabĺk, ale keďže sa už deti nevedeli dočkať ochutnávky a 2 jablká mi uchmatli, na fotku mi ostali len 4 :) Jablká sú veľmi chutné a šťavnaté. 

Okrem jabloní nájdete v stĺpovitej forme aj čerešne (tá nám takisto zarodila hneď po výsadbe), hrušky, slivky, nektarinky, broskyne a marhule. Môžete ich vysádzať jednotlivo, ale dokážu vytvoriť aj veľmi pekný rodiaci živý plot. 

Dospelý strom môže dorásť do výšky 2,5 až 3 m a šírky 60 – 90 cm. Stromy sa odporúča vysádzať vo vzdialenosti 1 m od seba, ale pri vytváraní živého plota môžete túto vzdialenosť skrátiť na približne 60 cm.

Kde môžete pestovať stĺpovité ovocné stromy?

Tieto ovocné stromy sú vďaka svojim rozmerom vhodné predovšetkým do malých záhrad, ale môžete ich pestovať aj v črepníku na balkónoch, či terasách. 

Výsadba do záhrady

Ako prvé vyberte vhodné miesto. Môžete ich vysádzať napríklad popri betónovom plote, aby zachytili odrazené teplo, ktoré pomôže dozrievaniu ovocia. Veľmi dobre poslúžia napríklad aj na rozdelenie častí záhrady ako živá stena.

Ako prvé je nevyhnutné odstrániť všetku burinu. Ak stromček sadíte napríklad uprostred trávnika, okolie stromčeka by malo ostať voľné, aby pôda okolo neho bola vzdušná a nestvrdla v dôsledku trávnatého porastu.

Druhým krokom je vykopanie dostatočne veľkej jamy, na spodku ktorej by mala byť pôda bohatá na živiny – môžete použiť aj vhodný substrát. Ja som použila aj primerané množstvo granulovaného bio hnojiva, určeného na ovocné stromy.

Keďže stromček najmä zo začiatku vyžaduje dostatok vlahy, môžete pred výsadbou jamu zavlažiť a až potom do nej umiestniť stromček.

Nezabudnite na vhodnú oporu, vďaka ktorej stromček odolá aj prípadnému vetru a nakoniec pôdu zahrňte, zvrchu pritlačte a zavlažte. Ideálne je okolie okolo stromčeka mulčovať, napríklad pomocou kôry.

Teraz už len stačí stromček pravidelne zalievať a kontrolovať, či sa na listoch neobjavia vošky. V prípade ich výskytu treba čo najskôr zakročiť.

Mne sa osvedčil domáci prípravok z 1 litra vody izbovej teploty, ktorú som zmiešala s 1 lyžicou sódy bikarbóny, 1 lyžicou jari a 1 lyžicou rastlinného oleja. Roztok som aplikovala buď skoro ráno alebo večer.

Výsadba do kvetináčov

Vhodná veľkosť kvetináča pre stĺpovitý strom je asi 50 cm široký, aj hlboký a mal by byť skôr v bledých farbách, pretože čierna príliš priťahuje slnko a kvetináč sa môže prehrievať.

Vplyvom toho bude v lete pôda rýchlo vysychať a naopak v zime poskytne stromu až príliš dobré klimatické podmienky, čo je v tomto období nežiaduce.

V prípade mrazu je vhodné kvetináč ochrániť izolačným materiálom. 

Stromy vysadené v kvetináčoch treba denne polievať, aby sme zabránili ich vysychaniu.

Starostlivosť o tieto stromčeky je pomerne nenáročná a keď ich zasadíte už túto jeseň, na jar vás potešia krásnymi kvetmi, z ktorých sa už krátko po výsadbe môžu vytvoriť aj prvé plody. 

Čo sa týka strihania stĺpovitých ovocných stromov, rez je pomerne nenáročný. 

Koncom leta sa odporúča zastrihnúť nové bočnice vyrastajúce z hlavnej stonky na 3 listy.

Krátke stonky s ovocím sa odstrihnú na 1 list čo podporí tvorbu kvetov nasledujúcu jar.

V zimnom období môžete preriediť staré nerodiace výhonky, aby ste strom prevzdušnili a podporili tok živín do rodiacich výhonov. Po dosiahnutí konečnej výšky stromu je vhodné zastrihávať jeho špičku vždy na jeden list – ale pozor, hlavný stredník nezastrihujeme, aby sa nerozkonáril.

Veľa šťastia!

 

Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN
Foto: TJN

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie