Starká mi ukázala, ako veľmi dokáže obyčajná SÓDA pomôcť v záhrade: Zapamätajte si to na celý život!

Sóda bikarbóna – jeden z pomocníkov záhradkára, ktorý sa dá ľahko kúpiť v každom obchode s potravinami. Tento produkt sa používa v toľkých oblastiach, že musí byť zahrnutý do zoznamu základných produktov na začiatku záhradkárskej sezóny alebo možno aj skôr!

Moja starká sa v záhrade bez tohoto bežného produktu nezaobišla ani jednu sezónu. Je užitočná prakticky v každej situácii. Ak napríkald pestujete vinič, nezabudnite počas obdobia dozrievania hrozna pokropiť révu roztokom sódy bikarbóny.

Foto: tjn

Potrebujeme:

rozpustite 75 gramov sódy bikarbóny

v 10 l vody.

Postup:

Tento postup ochráni hrozno pred šedivou hnilobou a tiež zvýši obsah cukru v bobuliach. Rovnaká zmes sa používa na postrek všetkých stromov na boj proti húseniciam.

Proti plesni

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Môže sa použiť na profylaktické postrekovanie uhoriek. Egreše a ríbezle sa spracúvajú komplexne:

Potrebujeme:

1 lyžica sódy bikarbóny,

1 aspirínová pilulka,

1 čajová lyžička roztoku na umývanie riadu alebo tekutého mydla,

1 lyžica oleja.

Postup:

Zmiešajte všetky komponenty a pridajte 4,5 litra vody. Ak uhorky zalejete roztokom sódy bikarbóny (1 polievková lyžica na 10 litrov vody), môžete zabrániť predčasnému žltnutiu listov. Mnoho záhradkárov zvykne posypať kapustové listy jedlou sódou, aby sa zbavila húseníc …

Ďalšie možnosti využitia

Sóda je tiež súperom proti múčnatke, ktorá často útočí na kapustu. Jednu lyžičku sódy rozpusťte v litri teplej vody a postriekajte roztokom rastliny. Môžete to urobiť každé tri týždne na prevenciu, zelenine to neuškodí, práve naopak.

Ak húsenice napadnúť kapustu, posypeme kapustové listy suchým práškom sódy. Larvy okamžite odstráni.

Existuje ešte jeden osvedčený spôsob, ktorým sa kapusta môže zlepšiť – valeriana. V 3 litroch vody  naložte valeriánu lekársku a 1 polievkovú lyžicu tekuté mydlo. Tento roztok by sa mal nastriekať na plody, na ktoré si robia zálusk škodcovia.

Mesiac pred zberom hlávok na skladovanie je výbornou radou postriekať hlávky roztokom amoniaku –  (40 ml) zriedená v 5 litrovom vedre s vodou a pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla. Takto postriekaná kapusta sa bude menej kaziť, budete ju môcť skladovať omnoho dlhšie.

Pre krásne muškáty

 

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom a mravcom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi a mravcami, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay