Super-rýchly a jednoduchý spôsob, ako vybieliť podprsenku aj staré záclony: Všetko bude vyzerať, ako práve prinesené z obchodu!

Biele oblečenie dáva vyniknúť našej pleti, v lete je nám v ňom príjemne a tiež navodzuje slávnostný a elegantný dojem. Starostlivosť o biele šaty však nie je vôbec jednoduchá. Každý fľak totiž na tejto farbe doslova svieti a odstrániť ho je často problém aj so silnými odstraňovačmi škvŕn z obchodu.

Prinášame vám overené tipy gazdiniek a starých mám, ktoré si pri odstraňovaní škvŕn vedia pomôcť len s tým, čo práve nájdu v domácnosti. Inšpirujte sa!

Domáci Vanish

Môj zázračný odstraňovač škvŕn a odmasťovač v jednom. Predtým bolo zápasenie s fľakmi na bielej bielizni horor, s týmto to ide jednoducho a rýchlo. Skúste sami, každopádne odporúčam mať tento zázrak vždy poruke.

Na akú bielizeň to funguje?

Na bielu bielizeň, mastnotu a škvrny.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Potrebujeme:

875 gramov vriacej vody

3/4 pohára bieleho octu

1/2 pohára sódy na pranie

1/4 pohára marseillského tekutého mydla

1/4 pohára sódy bikarbóny

Postup:

Kryštály rozpustite vo vode a pridajte postupne aj ostatné prísady s octom na konci. Pred preliatím do rozprašovača premiešajte a nechajte vychladnúť. Vyskúšajte na zamastené alebo fľakaté biele oblečenie a bielizeň. Nastriekame, votrieme do škvŕn a necháme pôsobiť. Potom vyperieme/prepláchneme v rukách, alebo ako zvyčajne vyperieme v práčke. Toto je môj výsledok:

Takto zafungoval môj domáci zázrak na obľúbené biele tričko môjho manžela.

Nezabudnite, že ide o perfektnú vec, ale len na bielu bielizeň.

Najlepšie bielidlo na podprsenku!

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu bežného pracieho prášku

1 lyžicu jedlej sódy

Postup:

Do kastrólika nalejeme teplú – nie horúcu vodu.

Pridáme všetky prísady a počkáme, kým sa rozpustia.

Do tekutiny namočíme podprsenku a necháme 15 minút. Ak je vaša podprsenka v skutočne zlom stave, nechajte 30 minút.

Potom dobre prepláchnite v čistej teplej vode.

Tento spôsob prania je ideálny nielen pre spodnú bielizeň, ale aj pre jemné materiály – blúzky, tričká alebo košele. Bielosť si zachovajú po dlhú dobu.

Poznámka: Bielizeň nikdy nesušte na radiátore. Môžu sa na nej objaviť nepekné žlté škvrny.

Prášok do pečiva

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Acylpyrín

Okrem utlmenia bolestí dokáže acylpyrín skvele zatočiť aj so škvrnami na bielom oblečení a vrátiť oblečeniu žiarivú snehobielu farbu. Nechajte 5 tabliet aspirínu rozpustiť vo vode a následne pridajte biele šaty. Nechajte chvíľu pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne.

Jedlá sóda

1 (3)

Vo vandlíku zmiešajte 4 litre vody s 1 šálkou sódy. Nechajte rozpustiť a potom namočte biele šaty – nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne. Sóda pomôže odstrániť škvrny a spôsobí, že vaše prádlo bude opäť snehobiele.

Bielidlo starých materí – soľ

Ak sú vaše obľúbené biele veci na niektorých miestach zažltnuté a ani po opakovanom praní škvrny nie a nie zmiznúť, použite overený recept. Zmiešajte 1/4 šálky jedlej sódy s 1/4 šálky soli a 4 litrami vody. Preložte na plameň a cca 1 hodinu povarte.

Citrónová šťava

Citrónovú šťavu môžete pridať v procese pláchania (namiesto aviváže) a následne vysušiť biele prádlo na slnku. Je však aj iný spôsob ako ju využiť. Biele oblečenie namočte do horúcej vody, pridajte pohár citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno vyperte ako zvyčajne. Citrónová šťava má vynikajúce bieliace účinky.

Biely destilovaný ocot

Do pláchania pridajte namiesto aviváže 1 šálku bieleho octu. Na miesta akými je golier, manžety, alebo priamo na škvrny aplikuje pred praním ocot pomocou fľaše s rozprašovačom.

Nemajte obavy, že vaše prádlo bude po vypraní páchnuť octom. Počas sušenia ocot vyprchá.

Saponát na riad

Mnohé skúsenosti hovoria, že saponát je niektoré tipy škvŕn účinnejší ako pracie prostriedky. Vynikajúco sa hodí na odstraňovanie mastných škvŕn.

Peroxid vodíka

Túto látku môžete použiť ako účinné bielidlo bez chlóru. Pomôže odstrániť aj odolné škvrny od potu na golieri či v podpazuší. Návod na výrobu skvelého odstraňovaču škvŕn z peroxidu vodíka nájdete TU.