Pár vetvičiek tejto bylinky stačí zaliať octom a nechať chvíľu stáť: Čo z tejto kombinácie vznikne, vyvážite počas leta zlatom!

Rozmarín sa u nás využíva stále častejšie, pretože mnohí ľudia už okúsili jeho úžasnú silu nielen v obľúbených receptoch, ale aj v starostlivosti o domácnosť. Ak bylinku ešte stále nepestujete, toto vás možno presvedčí, aby ste tak urobili čo najskôr. V lete sa vám totižto ohromne hodí.

Stačí zaliať a nechať odstáť

Mnohí ľudia si myslia, že zaliať rozmarín octom je len jeden zo spôsobov, ako ho uchovať na dlhú dobu. Nie je to však celkom tak – ide o fantastickú pomoc do vašej domácnosti. Všetko, čo musíte robiť, aby ste tento ocot vyrobili je pár vetvičiek rozmarínu vložiť do pohára a zaliať jablčným octom tak, aby boli vetvičky celkom ponorené. Necháme lúhovať aspoň 3 dni a môžeme používať.

Ak chcete ocot používať hneď, stačí, ak rozmarín najskôr popučíte s menším množstvom octu, zmes preložíte do nádoby, zalejete octom a pridáte ešte 1 vetvičku rozmarínu.

Ak chcete rozmarínový ocot použiť v domácnosti, nechajte ho lúhovať na tmavom mieste 2 týždne -vtedy má tú pravú silu. Z času na čas nezabudnite nádobu pretrepať. Potom stačí len scediť a použiť. Na čistenie stačí použiť obyčajný ocot, ak chcete pridávať do jedál, odporúčame vínny alebo jablčný ocot.

Na čo je rozmarínový ocot dobrý?

Iné dochucovadlá už nepotrebujete

Ochutí šaláty a dressingy ako nič iné – ak chystáte grilovačku, majte ho určite poruke, už nepotrebuejte iné dochucovadlá.

Jednotka na chudnutie

1 lyžica jablčného octu v ktorom ste lúhovali rozmarín je perfektná vec na stimulovanie trávenia a metabolizmu. Skúste každé ráno aspoň po dobu 2 týždňov.

Na čistenie domácnosti nepoznám nič lepšie

Na čistenie domácnosti používam 1 šálku rozmarínového octu zmiešanú s 2 šálkami destilovanej vody v nádobe s rozprašovačom. Dezinfikuje a má aj protiplesňové účinky. Okrem toho, tam kde ním pretriete povrch, máte pokoj od pavúkov a ďalších škodcov. Vytrite ním aj skrine a potravinové komore a máte pokoj s moľami.

Na mravce, pavúky a muchy – počas leta je neoceniteľný

Neriedený ocot rozprášte okolo okien a dvier, tiež nezabudnite na škáry a miesta ktoré mravce obľubujú – napríklad za kuchynskou linkou. Okrem perfektnej čistoty a ochrany proti škodcom vám to bude doma krásne voňať.

Neznášajú ho aj myši

Rozmarín nevonia ani hlodavcom. My ho na zimu vieme nastriekať aj do garáže, kde sa myši zvyknú usadiť na zimu. Ak ste ich videli u vás doma, nastriekajte ocot na tieto miesto. Skúste nastriekať aj na vatové tampóny a rozmiestniť. To myši určite odradí od návštevy u vás doma.

Výborný aj na pranie

Ak potrebujete vydezifikovať prádlo aj práčku, tento ocot je na to ako stvorený. Ja ho používam hlavne na tmavé prádlo a ponožky – ocot má totižto tmavšiu farbu, takže na svetlé prádlo ho nedávam.

Namočte si doň nohy!

Rozmarínový ocot je výborný aj pre vaše zdravie. Pridajte si ho do lavóra, v ktorom si budete máčať nohy. Rozmarínový ocot pôsobí antibakteriálne, ničí plesne a zápach. Okrem toho pôsobí proti reume, uvoľňuje a odstraňuje pocit ťažkých nôh. Tiež vám pomôže s opuchmi.

Vodný kameň nemá šancu

Ide aj o výborný odstraňovač vodného kameňa v kúpeľni. Ocot však radšej nepoužívajte na prírodný kameň, mramor a pravé drevo!

Dnes najobľúbenejšie