Robíte Túto chybu pri praní aj vy? Ničíte nielen práčku, ale ohrozujete aj svoje zdravie!

Túto chybu, robíme pri praní často. Netušíme však, aké dôsledky môže mať.

Pranie bielizne je celkom bežná a môžeme povedať, že až rutinná činnosť, ktorá patrí ku každodennému životu. Myslíme si, že pri praní sa toho nedá veľa pokaziť. Napokon, stačí vhodiť prádlo do práčky, zapnúť a máme hotovo. Zdanie však môže klamať a ukázalo sa, že pri praní sa mnohí z nás nevedome dopúšťajú jednej chyby.

Chyba, ktorú robíme bez poznania jej dôsledkov!

Ide o zjavnú maličkosť – nastavenie teploty prania. Pri jemných tkaninách alebo obľúbených kusoch, ktoré nechceme poškodiť vysokou teplotu, volíme pranie pri nízkych teplotách do 30 stupňov. Pranie pri nízkych teplotách má však podľa posledných zistení prekvapivo negatívne dôsledky.

Áno, je pravou, že pranie pri nižších teplotách šetrí energie a je šetrnejšie pre životné prostredie. Jeho najväčším negatívom však je fakt, že teplota menej, ako 31 stupňov nedokáže znič baktérie a choroboplodné zárodky, ktoré sa samozrejme nachádzajú aj na povrchu nášho oblečenia.

Myslíte si, že baktérií v práčke predsa nemôže byť až tak veľa? Omyl, v jedinej polievkovej lyžičke vody v práčke sa ich podľa vedeckých zistení uverejnených v denníku dailymail nachádza až 1 milión. Pranie pri nízkych teplotách pohodlne prežijú napríklad pôvodcovia salmonelly, norovírusov, E. coli, tráviacich problémov, hnačiek a ďalších nepríjemných ochorení. Jednoznačné odporúčanie preto znie, prať všetku bielizeň, ktorá prichádza do priameho kontaktu s pokožkou vždy pri teplote vyššej ako 30 stupňov. Inak riskujete, že prádlo po vypraní nebude skutočne čisté!

Veľký problém aj pre práčku

laundry-1368552_960_720

Pri nízkych teplotách sa sa nedokáže správne rozpustiť väčšina pracích práškov alebo gélov na pranie. Tie tak počas prania logicky nemôžu vykonať svoju úlohu dostatočne dobre. Počas prania sa nerozpustené pracie prostriedky spájajú s nečistotami, vlasmi, prachom a ďalším odpadom, ktorý sa usádza v tesneniach a o vnútorných súčastiach práčky. Okrem nepríjemného zápachu sú tieto zvyšky aj pôvodcom plesní a baktérií.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

zdroj: dailymail.uk