plny-hrniec_transparent_negativ.png

Najlepšie kysnuté cesto: Odkedy sa držím tohto postupu, kysnuté cesto sa mi vždy podarí!

Kysnuté cesto je základom pre mnohé koláče a slané pochúťky. Mnoho začínajúcich gazdiniek sa určite stretlo s tým, že napriek tomu, že dodržali množstvo prísad aj postup, kysnuté cesto sa jednoducho nepodarilo. Dôvodom sú jednoduché zásady, ktoré treba dodržať, aby bolo cesto ľahké a nadýchané. S týmto postupom sa vám kysnuté cesto vždy podarí!

Prísady

Tajomstvo dokonalého kysnutého cesta je okrem použitia kvalitných surovín aj v ich správnej teplote. Všetky prísady by mali mať izbovú teplotu.  Preto ich v dostatočnom predstihu pred použitím vytiahnite z chladničky a počkajte, kým sa mierne neohrejú. Namiesto masla nepoužívajte margarín. Namiesto sušeného droždia používajte čerstvé. Ak nahradíte bielu múku celozrnnou, alebo inou, treba rátať s tým, že cesto bude tuhšie.

Múka

Pred použitím treba múku preosiať. Aj múka by mala byť izbovej teploty. Ak máte náhodou v kuchyni chladno, vložte múku na chvíľu do mikrovlnnej rúry, aby sa zohriala.

Droždie

V súčasnosti je v kuchyni veľmi obľúbené sušené droždie, pretože sa s ním ľahšie pracuje. Avšak pri výrobe klasického kysnutého cesta uprednostnite čerstvé droždie. Ak máte droždie v chladničke už dlhšie a vidíte, že má uschnuté kraje, alebo hnedé škvrny, nepoužite ho. Pravdepodobne by vám s ním už cesto nevykyslo. Čerstvé droždie pomrvte do teplého mlieka a pridajte 1 lyžičku cukru. Miešajte, aby sa droždie dobre rozpustilo. Posypte štipkou hladkej múky a prikryte bavlnenou utierkou. Ak vám nevznikne kvások do 10 minút, znamená to, že budete musieť spraviť nový.

Miesenie

Keď do múky vlejete kvások, získate lepkavú hmotu. Cesto treba začať miesiť. Asi po 5 minútach miesenia by sa malo začať oddeľovať od misy a konzistencia by už nemala byť taká lepkavá. Ak sa cesto stále lepí, pridajte trochu múky. Ak miesite cesto na chlieb, treba ho miesiť dlhšie.

Ak je cesto príliš suché, alebo tvrdé, môžete ho trošku „uvoľniť“ vlažným mliekom. Pri miesení majte na pamäti najmä to, že nejde o to, aby ste dostali pevné cesto, práve naopak. Cesto by malo byť jemné a vláčne. Cieľom je dostať doň čo najviac vzduchu, čo uľahčí jeho kysnutie a bude krásne nadýchané. Počas miesenia nepridávajte pod cesto žiadnu múku.

Kysnutie

Vymiesené cesto prikryte bavlnenou utierkou a odložte ho na teplé miesto. Do 1 hodiny by malo zdvojnásobiť svoj objem. Je dôležité, aby ste ho nenechali príliš prekysnúť, pretože po upečení bude veľmi výrazne cítiť chuť droždia.

Pri väčšine kysnutého pečiva platí zásada, že najskôr necháme dobre vykysnúť celé cesto a potom sa nechajú koláčiky, alebo slané pečivo, ešte chvíľu podkysnúť priamo na doske. Vtedy už nie je potrebné čakať hodinu a tento proces je rýchlejší.

Záverečný proces

Pripravené cesto upravte podľa receptu, či už ho robíte na sladko, alebo na slano. Nakoniec potrite vajíčkom a dajte na vymastený plech do predhriatej rúry na 180 stupňov. Pri pečení kysnutého cesta nikdy nepoužívajte teplovzdušnú rúru, pretože by sa cesto vysušilo. Aby cesto počas pečenia nevyschlo, odporúča sa tiež vložiť na dno rúry plech s vodou. Kysnuté cesto by sa malo počas pečenia zväčšiť.

Recept na univerzálne kysnuté cesto nájdete TU!

Foto: pixabay

Najlepšie recepty na dnes