Rada známej s 30-ročnými skúsenosťami mi otvorila oči: Kto chce vybieliť aj staré veci, nech zmieša len sódu a…

Myslíte si, že chemické čistenie z čistiarne je lepšie, ako overené rady našich babičiek je účinnejšie? Ani náhodou! Dôkazom je aj moja známa, ktorá takmer celý život strávila profesionálnym čistením odevov. Na otázku, ako najlepšie vybieliť veci doma, mi odpovedala: „Jarka, a ty nepoznáš obyčajnú sódu?“. Je to naozaj tak, ak poznáte tieto zlepšováky, vybielite nielen oblečenie, ale aj biele vybavenie v kúpeľni, špáry a kachličky!

Nič lepšie vám neporadí ani profík

Zdá sa, že neexistuje univerzálnejší prostriedok ako sóda na pečenie: v receptoch, kokteiloch na chudnutie, v prípravkoch na čistenie domácnosti a aj v osviežovačoch vzduchu. Tento obyčajný výrobok už mnohí roky uľahčuje život nejednej gazdinke. Už sme s vami zdieľali obrovské množstvo nápadov s týmto bielym práškom, ale ukázalo sa, že to zďaleka nie je všetko.

sóda fotografie

Pripravili sme si pre vás najúžasnejšie účinky tohoto prášku – zlikviduje hrdzu, odstráni povlak na dlažbe, vyleští umývadlo a ešte oveľa viac.

Ako používať sódu

Ak chcete odstrániť hrdzu a vodný kameň z dlaždíc, vyčistiť umývadlo, vaňu a toaletu, použite tento nástroj: vymiešajte sódu s vodou na kašu, naneste na povrch, počkajte, kým zmes zaschne a vyčistite pomocou špongie. Potom dôkladne opláchnite problémové miesto.

kuchynský výstrel

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak sú škvrny, hrdza, alebo usadeniny príliš staré a nie je možné sa ich zbaviť na prvýkrát, opakujte postup. Odporúčame toto čistenie vykonávať pravidelne, potom budete môcť zdĺhavé čistenie spôsobené zažratou nečistotou úplne vypustiť.

soba v banke fotografie

Ak chcete vybieliť oblečenie, či iné tkaniny dajte do piatich litrov vody 5 lyžíc sódy, 2 lyžice kvapalného amoniaku a  nechajte 4 hodiny namočené v tomto roztoku. Potom vyperte ako zvyčajne. Ak sa chcete zbaviť zažltnutej farby, alebo oblečenie odfarbiť, takto namočené veci varte 25 minút.

biele veci obrázok

Zmiešanie sódy s ocotom vám prináša skvelý prostriedok proti nečistotám na všetkých povrchoch. Ako to urobiť? Úplne jednoducho: naneste sódu na znečistenú oblasť, navlhčite špongiu ocotom a dobre ju vyčistite.

sóda a uksusus obrázok

Napriek tomu, že navrhované tipy sú úplne neškodné, stále odporúčame nosiť gumené rukavice na ochranu kože a rúk pred nadmerným vysúšaním a aj pred poškodením manikúry.