Toto zachránilo aj starú práčku na chalupe: Rada nad zlato, ak ste v práčke našili pleseň a bielizeň nevonia ani s avivážou!

Prinášame vám 5 tipov, ktoré by mal ovládať každý majiteľ práčky. Spotrebič bude fungovať bezchybne celé roky. Čo je najlepšie, tieto rady dokážu zachrániť a opäť dostať do formy aj starší spotrebič. V prípade našej starej práčky na chalupe sme takto zlikvidovali zažratú pleseň v tesnení aj úspešne odvápnili bubon a výhrevné teliesko v práčke. Že je niečo v neporiadku sme spoznali hneď pri prvom praní, kedy nám práčka vyhodila poistky v celej chalupe. Odporúčam vám urobiť všetkých 5 opatrení a máte istotu, že práčka je perfektne čistá.

Nečistoty a zvyšková voda spôsobujú nahromadenie vodného kameňa a vznik plesní  v práčke

Nie to však len problém so zápachom, vplyvom vodného kameňa zariadenie začne postupne zlyhávať a nevykonáva svoju funkciu tak, ako by malo )vidíte to napríklad na tom, že prádlo nie je vyprané tak, ako by malo). Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako urobiť pračkou opäť svoju bývalú slávu!

# 1 Dvierka práčky

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú

pixabay.com

Kedykoľvek vyberte prádlo z bubna, nechajte dvierka otvorené, aby sa mohli vysušiť. Ideálne je ešte priestor vo vnútri tesnenia pretrieť suchou handrou. Prietok čerstvého vzduchu spôsobí, že sa práčka rýchlejšie ochladí a baktérie budú mať menšiu šancu na množenie sa. Tiež nechajte otvorenú zásuvku na dávkovanie pracieho prostriedku. Ak je v tesnení už pleseň, vezmite uterák, namočte ho do zmesi octu a vody a vložte do tesnenia. nechajte pôsobiť po hodinu a následne pretrite čistou handrou. Pre veľmi znečistené tesnenie použite namiesto octu savo. Odporúča čistiť gumové tesnenie každých 6 až 8 týždňov .

# 2 Preistor za gumovým tesnením

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú
 pinterest.com

Skontrolujte, či sa za ním nenchádzajú zatúlané ponožky, kúsky papierovej vreckovky, alebo zhluk vlasov. Tie zvyknú tiež byť významným zdrojom zápachu, pretože ich pri prvom pohľade do práčky nevidíme.

# 3 Zásuvka na prací prostriedok

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú
 imgur.com

Tu je tiež potrebné skontrolovať, či je v zásuvke nejaká kvapalina alebo prášok. Stojí za to nechať zásuvku vždy po praní otovrenú, aby sa vysušila. Raz za čas ju vyberte a namočte  do vandlíka so  zmesou octu a vody, prípadne dajte vydezinfikovať do umývačky riadu (cyklus s vyššou teplotou).

# 4 Vyčistite vnútornú časť práčky – bubon

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú
freepik.com

Pravidelné čistenie bubna práčky predlžuje jeho životnosť a zlepšuje kvalitu prania. Zvyšky pracích prostriedkov a vodný kameň obmedzujú funkčnosť spotrebiča, čo sa prejaví ako zle vypraté prádlo a vyššia spotreba elektrickej energie pri praní.  Účinným spôsobom na nápravu tohoto stavu je použiť kyselinu citrónovú . Dajte rovno do prázdneho bubna 7-8 lyžičiek kyseliny a spusťte práčku. Ak nemáte kyselinu citrónovú, naleje do zásuvky na prací prostriedok ocot, alebo vložte do bubna uterák namočený do octu. Nastavte cyklus s teplotou 90 ° C.

# 5 Filter

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú
 pinterest.com

Jedným z dôvodov, prečo práčka nefunguje správne, je upchatie filtra. Je dôležité pravidelne čistiť a odstraňovať nečistoty a škvrny z filtra- odporúča sa to každé 2 mesiace. Ak neviete presne, kde je umiestnený filter práčky, vám pomôže návod na použitie. Vezmite misku, handričku alebo uterák, papierové utierky, nôž alebo skrutkovač.

5 rýchlych spôsobov čistenia práčky. Formy a zápach zmiznú
Zdieľajte youtube.com
Na podlahu pod práčkou umiestnite handrou alebo uterák, aby ste pohltili akúkoľvek zvyškovú vodu. Otvorte filtračnú vložku, v prípade potreby použite nôž alebo skrutkovač. Teraz otvorte klapku filtra, odstráňte vrchnák, prepláchnite ho pod vodou a odložte ho. Špinu z vnútra filtra môžete vybrať ručne – rukami v rukaviciach- a potom znova namontujte všetky diely. 

Samozrejme, tento proces sa bude líšiť v závislosti od práčky.

Dnes najobľúbenejšie