Po presadení do záhrady boli priesady papriky malé a nedarilo sa im: Dal som na radu vedúceho zo záhradkárstva a nakoniec sme mali parádnu úrodu!

Nápad, ako povzbudiť priesady papriky.

Chcem sa podeliť o minuloročnú skúsenosť s pestovaním papriky. Pestujeme každý rok, ale toto sme skúsili až minulý rok. Aj to preto, pretože sa nám priesady nezadali v príliš dobrej kondícií, rástli pomalšie a keď susedom skoro už kvitli a rástli ako z vody, naše vyzerali ako čerstvo vysadené. Báli sme sa, že z úrody nič nebude, tak som sa zbehol opýtať do záhradkárstva a pán vedúci mi poradil horkú soľ. Ja som dal epsomskú soľ (žena ju má doma na ruže), ale môže byť aj tá lacnejšia horká zo záhradkárstva.

3 kroky k bohatej úrode

Začali sme plantami asi 2-3 týždne po vysadení do záhrady. Vyrobili sme jednoduchý sprej – 1 lyžička tejto soli (epsomskej) na 1 liter odstátej vlažnej vody. Dobre sme postriekali planty a nechali tak. Po pár dňoch sme videli, že sa rast mierne zrýchlil a tak sme opakovali asi 1x za 2 týždne. Ide o to, aby mali rastlinky dostatok horčíka, ten potrebujú pre tvorbu koreňov a silu. Potom už ide rast rýchlo.

Keď sa objavia kvety

S ďalším postrekom sme začali, keď sa objavili kvety (vtedy potrebujú rastlinky ešte viac živín)– 2 lyžice soli rozpustíme v asi 4 litroch vody a aplikujeme na rastlinky 1x za mesiac, namiesto jednej zálievky.

Každých šesť týždňov až do zberu som tiež pridával 1 polievkoú lyžica soli do zeminy okolo paprík – nie celkom k stonke, trochu ďalej. Na začiatku sezóny pomôže soľ pri vývoji koreňov, buniek pri fotosyntéze, pri raste  a na odvrátenie hniloby. Jej používanie neskôr v sezóne spôsobí viac plodov, väčších a dlhšie obdobie rodenia.

Ešte chcem dodať, že podobné účinky, ako horká soľ má aj výluh zo slepačieho hnoja. My ale nemáme sliepočky a toto je jednoduchšie a voňavejšie riešenie.

Juraj H.

Dnes najobľúbenejšie