Ako prinútiť tučnolist kvitnúť?

Tučnolist poznáme väčšinou ako pekný zelený stromček, ktorý je krásnou živou ozdobou. Videli ste však už tučnolist kvitnúť? Môžete nám veriť, je to skutočná krása.

Tučnolist poznáme väčšinou ako pekný zelený stromček, ktorý je krásnou živou ozdobou. Videli ste však už tučnolist kvitnúť? Môžete nám veriť, je to skutočná krása.

Crassula (tučnolist) je v našich končinách veľmi obľúbenou rastlinou. Môže za to najmä nenáročná starostlivosť a krásne zelené mäsité listy, ktoré sú samé o sebe krásnou ozdobou. Táto rastlinka je vďačnou voľbou aj pre začiatočníkov, keďže sami rýchlo zistia, že s tučnolistom nie je takmer žiadna práca. Na druhej strane sa aj veľmi jednoducho rozmnožuje – listy alebo odrezky zapichnutú do pôdy – to je všetko, čo potrebujete k získaniu nových rastliniek.

crassula-springtime

Ako docieliť, aby kvitol?

Mladý tučnolist vám určite nezakvitne. Rastlina kvitne až po 4-7 rokoch, ale to tiež nemusí byť pravidlom. Niekedy tučnolist nemusí zakvitnúť vôbec, ak sa mu nedostáva správnej starostlivosti. Ak však zakvitne raz, môže vám kvitnúť každý rok celé mesiace.

Svetlo, správna teplota a takmer žiadna voda

Úspech alebo neúspech kvitnutia súvisí najmä s tým, či rastlinku správne zazimujete. Ak nie, rastlinka nebude mať energiu na vyhnanie púčikov a dokonca, listy môžu začať schnúť a opadávať.

Počas zimy je potrebné rastlinku premiestniť na svetlé miesto, kde aj počas krátkych dní získa čo naviac svetelných lúčov. Dôležitá je aj správna teplota 10-15 stupňov. Práve pri takejto teplote má tučnolist najviac energie na vyhnanie púčikov a zakvitnutie. Tučnolist zazimujte už začiatkom jesene, nízke nočné teploty vonku by ho ľahko zahubili.

Čo sa týka zálievky, odporúča sa minimálna alebo žiadna zálievka. Tučnolist patrí do rodiny sukulentov a vlahu si zhromažďuje v mäsitých listoch. Rovnako zabudnite na akékoľvek prihnojovanie počas zimy (ak hnojiť len od marca-apríla do augusta – niektorí pestovatelia však odporúčajú nehnojiť vôbec).

Kvetmi vás môže tešiť už tieto Vianoce

crassula-morgans-pink-blooms__92733-1406313628-555-555

Ak máte dostatočne „starý“ tučnolist a poskytnete mu na zimu vhodné prostredie, môže vás potešiť kvetmi už na Vianoce. Hoci najčastejšie kvitne tučnolist na jar a v lete, často ho ku kvitnutiu vyprovokojú práve stabilné podmienky počas zimných mesiacov. Najčastejšie nasadí kvety v decembri a kvitne nepretržite až do neskorej jari.

Vonku alebo vnútri?

Zatiaľ čo počas zimy je nevyhnuté tučnolist prezimovať v interiéri, ako je to ostatné obdobia počas roka? Odporúča sa počas leta umiestniť ho do exteriéru, ale zabezpečiť mu dostatočné zatienienie pred ostrým slnkom. Vhodné sú však aj zimné záhrady, ktoré sa nevykurujú a tučnolistu poskytujú stabilné podmienky (je však nutné zabezpečiť počas leta zatienenie rovnako ako vonku). V lete tiež mierne zvýšime zálievku, ale zalievajte vždy veľmi striedmo. Rastlinu nemusíte presádzať príliš často, stačí 1x za 3 roky.

jade

Ak tučnolist na jar alebo leto vyťahujte von, vždy ho pred definitívnym vynesením najskôr otužujte. Inak vám rastlinka môže postupne začať chradnúť, alebo sa môže „zaseknúť“ a nebude kvitnúť.

Pokiaľ ide o pôdu vhodnú na pestovanie, tučnolistu sa darí v ľahkej priepustnej pôde. Vhodná je zmes rašeliny, piesku, domáceho kompostu a štrku. Vo voľnej prírode rastú v kamenistej a štrkovej pôde. Pôda musí byť priepustná, ale zároveň obsahovať dostatok živín. Ak si nie ste istí, či dokážete vhodnú pôdu správne namiešať, možnosťou je substrát pre kaktusy a sukulenty.

Rastlina peňazí a šťastia

Tučnolist je podľa učenia Feng Shui rastlinou peňazí a šťastia. Do bytu prináša radosť, pozitívnu energiu a vyháňa tú zlú. Okrem krásneho doplnku do bytu v nej podľa Feng Shui máte aj silnú spirituálnu hodnotu:-)

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie