Slováci vytvorili repelent proti kliešťom, ktorý ocenili aj vo svete: Ochráni vás lepšie ako chémia, vyrobiť ho vie každý!

Na klasické repelenty si už kliešte zvykli, toto však nemôžu ani cítiť! Slovenskí gymnazisti z Prešova vymysleli niečo účinnejšie. Takto sa môžete ochrániť už toto leto aj vy!

Majú iba 17 rokov, no už teraz sa môžu pochváliť obrovským úspechom. Prešovskí stredoškoláci Samuel Smoter a Miriam Feretová si z Los Angeles doniesli domov úspechy z najväčšej a najprestížnejšej celovestovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF 2017, o čom sme vás informovali ešte tento týždeň. Mladí gymnazisti sa nielen že dostali do sveta, ale dokonca sa stretli aj s nobelistami a pomenovali po nich asteroidy. Pozornosť si však zaslúži aj ich unikátny vynález, za ktorý si túto poctu zaslúžili.

Unikátny nápad

Vo svojom projekte sa mladí Prešovčania zamerali na využitie éterických olejov ako biorepelentov v prevencii proti kliešťom. Všimli si totiž, že repelenty, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch, už nie sú natoľko účinné a kliešte proti nim začínajú byť čím ďalej tým odolnejšie. Okrem toho chceli nájsť alternatívu, ktorá by namiesto syntetických látok obsahovala výhradne prírodné látky. Také repelenty by neškodili ani nášmu zdraviu, ani životnému prostrediu.

Samuel Smoter a Miriam Feretová z Gymnázia sv. Františka v Prešove.
Samuel Smoter a Miriam Feretová z Gymnázia sv. Františka v Prešove. Foto: reprofoto/vedanadosah

Účinnejšie ako repelenty z obchodu

Mladí gymnazisti preskúmali 13 éterických olejov a dva konkrétne druhy kliešťov – DermacentorHaemaphysalis. „Zistili sme, že prírodné silice ako fenikel, muškátový orech, či aníz majú až štyrikrát vyšší repelentný účinok ako samotné repelenty proti Dermacentorom. Fenikel a muškátový orech mali aj trikrát vyšší repelentný účinok,“ povedali pre portál Veda na dosah. Proti rodu Haemaphysalis sa najviac osvedčil muškátový orech, ale aj silice zo zázvoru a bergamotu. Prírodné repelenty, ktoré vytvorili, by boli navyše aj lacnejšie. „Cena komerčného repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternatív by stála len približne 1,70 €,“ vysvetlili.

Čo ešte pomáha?

Ide o to, že vôňa niektorých esenciálnych olejov je pre kliešte veľmi nepríjemná. Kliešte majú totiž veľmi dobre vyvinuté čuchové vnímanie a niektoré arómy pre ne môžu byť až toxické. Predtým, ako pôjdete do prírody, si dajte do dlaní malé množstvo esenciálneho oleja, rozotrite ho po povrchu valčeka na oblečenie a môžete ním pretrieť okraje nohavíc, rukávov a dekoltu. Z klasických esenciálnych olejov dobre odpudzujú kliešte najmä eukalyptový, mätový i levanduľový olej, ktoré kliešte nemôžu ani vystáť. Účinný je aj citrónový esenciálny olej a olej vyrobený z citrónovej trávy.

Éterické oleje kliešte nemôžu ani cítiť, prešovskí študenti zistili, ktoré fungujú najlepšie.
Éterické oleje kliešte nemôžu ani cítiť, prešovskí študenti zistili, ktoré fungujú najlepšie. Foto: Pixabay

Úspech, aký posúva vpred

Presvedčiť porotu na súťaži dalo študentom zabrať, no oplatilo sa to a odniesli si hneď dve ceny. V súťaži sa síce okrem nich ukázalo 1800 mladých študentov zo 75 krajín veta, no napriek tomu sa im podarilo uspieť. To ich motivuje aj k tomu, aby vo výskume pokračovali. Robia to však hlavne kvôli tomu, aby sme mohli žiť v trvalo udržateľnom svete.

Ak sa aj vy chcete pozrieť do slnečného Los Angeles a do zákulisia súťaže, v ktorej študenti z Prešova uspeli, pozrite si video, ktoré sa tam Samuelovi Smoterovi podarilo natočiť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.