Máte doma papier na pečenie? Spoznajte jeho 11 nečakaných využití, o ktorých väčšina ľudí netuší!

Papier na vám ani zďaleka nemusí slúžiť len v kuchyni. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Papier na pečenie nechýba snáď ani v jednej kuchyni. Je vynikajúcim pomocníkom pri pečení a vďaka nemu môžeme bez problémov  pripraviť množstvo obľúbených pokrmov. Napokon, množstvo z nás si pečenie obľúbených dezertov či slaných okrom, bez tejto pomôcky nevie ani predstaviť.

Papier na pečenie však zďaleka neslúži len na pečenie. Pravdou je, že ho môžete skvele využiť v celej vašej domácnosti – od uskladnenia potravín, cez čistenie, zdobenie až po starostlivosť o zaseknutý zips na obuvi. Toto všetko papier na pečenie dokáže:

Uchová syr čerstvý

Keď rozbalíte syr a odrežete si z neho kúsok, plastový obal vyhodte a syr zabaľte do papiera na pečenie. Syr môže vďaka papieru dýchať bez toho, aby zvlhol. Bude tak čerstvý omnoho dlhšie ako v prípade, že ho necháte v originálnom plastovom obale.

Skvelý lievik

Vyrobte si z papiera rýchly a jednoduchý lievik, ktorý môžete použiť na kvapalné aj pevné materiály.

...

Ochráni tkaniny

Papier na pečenie ochráni látku pred vlhkosťou a vyblednutím. Zabaľte doň svoju obľúbenú bielizeň alebo drahocenné kusy tkanín. Papier perfektne ochráni látku.

Perfekntý na prácu s lepivým cestom

Keď budete chcieť vyvaľkať cesto, položte naň papier na pečnie. Nebude sa lepiť a dokonca nemusíte používať ani múku na posypanie. Navyše, nemusíte čistiť polepený valček.

Tortu ozdobíte ako profesionál

Na zdobenie torty ako z profesionálnej cukrárne nepotrebujete špeciálne zručnosti ani nástroje. Postačí vám obyčajný papier na pečenie. Napokon, pozrite sa, aké krásne zdobenie s ním môžete vytvoriť – ukážky sladkých umeleckých diel nájdete TU.

Pomôže s udržaním čistoty

Na ťažko dostupné povrchy akými je vrch kuchynskej linky, chladničky či skríň, uložte papier na pečenie. Namiesto utierania vrstiev prachu tak postačí papier po istom čase vymeniť.

Žiadna starosť s čistením a baktériami

Predtým, ako budete krájať čerstvé mäso, pokryte dosku na krájanie papierom. Potom jednoducho papier vyhodíte a nemusíte sa zaoberať zdĺhavým čistením či dezinfekciou dosky na krájanie.

Pomôže so zipsom

Aby ste zabránili zaseknutiu zipsu na obuvi či kabelke, alebo potrebujete uvoľniť už zaseknutý zips – pretrite zuby na zipse kúskom voskovaného papiera na pečenie. Zips bude opäť fungovať bez problémov.

Pomôže s otváraním nádob

Ak zápasíte s otváraním korkových zátok na nádobách, opäť pomôže papier na pečenie. Zabaľte korok do papiera predtým, ako ho použijete na uzatvorenie nádoby. Papier zabezpečí, že korkovú zátku ľahko odstránite a pritom nijako neohrozíte tesniace vlastnosti zátky.

Pomôže vyčistiť otvárak na konzervy

Zvyšky potravín na otvárku odstránite pomocou papiera na pečenie. Niekoľkokrát ho preložte a prejdite po znečistených miestach. Voskovaný povrch pomôže ľahko odstrániť nečistoty, zvyšky a zároveň ošetrí povrch tak, že nečistoty sa naň nebudú lepiť.

Skvelý na založenie ohňa

Ak máte doma papier na pečenie, nepotrebujete žiaden iný pomocný prostriedok na založenie ohňa. Navyše, papier horí pomaly a spoľahlivo, nemusíte sa preto obávať o teplo vášho rodinného krbu.

Dajte ho do mikrovlnky

Household Uses for Wax Paper

Skôr ako dáte do mikrovlny jedlo, prikryte ho papierom na pečenie. Zabránite tak prípadnému striekaniu a znečisteniu vnútra mikrovlnky.

Ochráni pred vodným kameňom a zanechá lesk

Household Uses for Wax Paper

Po čistení pretrite kovové kohútiky kúskom papiera na pečenie. Papier zachová lesk povrchu a vytvorí neviditeľnú vode-odolnú vrstvu, ktorá ochráni pred tvorbou vodného kameňa a matného povlaku.

zdroj: onegoodthingbyjillee