Pozor na zázvor. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť oblúkom!

Zázvor je mimoriadne zdravý a jeho účinky oceňujeme najmä pri prechladnutí. Aj napriek všetkému pozitívnemu existujú štyri typy ľudí, ktorí by sa mu mali vyhnúť. Patríte medzi nich?

Patrí medzi akýsi staronový fenomén. Na jednej strane nejde o nič nové či prevratné, a predsa len sa teší popularite hlavne v poslednom čase. Milujeme ho strúhaný ako čaj, s medom a citrónom, pričom pri prechladnutí predstavuje absolútnu bombu. Ako sa však ukázalo, pre štyri skupiny ľudí nie je prospešný a môže narobiť viac škody ako úžitku, upozorňuje portál Healthy Food Team. Pozor by si mali dať hlavne tieto skupiny ľudí, ktorí by ho mali konzumovať veľmi striedmo:

1. Tehotné ženy

Silné prírodné stimuly v zázvore môžu viesť k predčasným kontrakciám, čo môže vraj spôsobiť predčasný pôrod. Ak je teda žena tehotná, mala by obmedziť prísun zázvoru.

2. Ľudia s podváhou

Tí, ktorí sa úpenlivo snažia pribrať, by sa mali zázvoru vyhýbať oblúkom. Dôvod je totiž ten, že potláča chuť do jedla, stimuluje metabolizmus a pomáha spaľovať tuk. Ideálne pre tých, ktorí chcú schudnúť. V opačnom prípade môže narobiť škodu.

3. Ľudia s poruchou zrážania krvi

Zdravotným prínosom zázvoru je, že zlepšuje krvný obeh. No ľudia, ktorí majú poruchu zrážania, môžu zaznamenať určité nežiaduce účinky. U hemofolikov totiž zázvor neutralizuje účinok lieku. Pri tejto chorobe by ste sa mu teda mali určite vyhnúť.

4. Ľudia, ktorí berú lieky

Silné liečivé účinky zázvoru môžu narušiť účinky liekov, ktoré beriete. Je napríklad nebezpečné kombinovať zázvor a antikoagulanciá, betablokátory či lieky na báze inzulínu.

...