Pochutnáva si na vašich zemiakoch? Záhradkárka radí pridať do záhonov túto vec, pásavka tú vôňu nemôže vystáť!

Pásavka sa objaví každý rok a pochutnáva si na mojich zemiakoch. Naučila som sa, ako s ňou zatočiť úplne zadarmo.

Pásavka zemiaková, alebo ako my hovoríme „mandelínka“ – každoročný problém na našich zemiakových záhonoch. Keď pestujem zemiaky doma, chcem aby boli čo najviac bio, chémiu nepoužívam a celé roky som každý rok pracne oberala chrobáky ručne a potom zabárala vo vriacej vode. Keď som natrafila na túto jednoduchú metódu, okamžite som ju vyskúšala a iné triky už nepotrebujem.

Posypte ich

Zdá sa, že pásavke nevonia drevený popol. Ja som najlepšie výsledky dosiahla s popolom z brezy – ten má na pásavku vyslovene odpudzujúci účinok. Dobre to však ide aj s iným dreveným popolom.

Ako na to?

Ráno, ale po daždi popol jednoducho sypeme na listy a zelené časti, ktorými sa chrobáky živia. Nezabudnite nasypať aj medzi jednotlivé rastliny. Na jeden meter štvorcový potrebujeme približne 0,5 – 1 kg popola. Popolíme 1 x za 2 týždne pred kvitnutím. Po odkvitnutí som už nepopolila, odporúča sa však ešte 1-2x popolenie zopakovať.

Čítala som aj posýpaní kukuričnou múkou, po ktorej pásavku naduje, to som však neskúšala, som verná popolovej metóde.

Jarmila P.

Aj toto funguje

Ak nemáte k dispozícii drevený popol, vynikajúcou metódou je posypanie pôdy pod rastlinami čerstvými pilinami z borovice. Pásavka zemiaková neznáša pach borovicového dreva. Aplikujeme rovnako ako posýpanie popolom.

Postrek proti pásavke zemiakovej

Na prípravu potrebujeme 1 kg orechových listov (čerstvé orechy zo stromu vlašského orecha) a 10 l dažďovej vody. Zmiešame, necháme lúhovať týždeň a potom používame ako postrek na zelené časti zemiakov. Rovnako môžete vytvoriť aj postrek z už spomínaného brezového popola – 2 až 3 hrste popola rozmiešame v 10 l vody, necháme pár hodín odležať a používame ako postrek.

Dnes najobľúbenejšie