Skúsený pestovateľ poradil jednoduchý návod, ako získať dvojnásobnú úrodu bez chémie a postrekov: Záhradkári, držte sa tohto a úrodu nebudete stíhať zberať!

Toto vám ušetrí peniaze a zabezpečí bohatú úrodu.

Skúsený pestovateľ poradil, ako naplánovať pestovanie plodín v tohtoročnej sezóne tak, aby priniesli maximálny výnos a vy ste museli využiť minimálne náklady na chemické hnojivá a pesticídy.

Určite ste počuli o spraiznených rastlinách, ktoré sa navzájom chránia, ak sú vysadené spoločne. Vytvárajú vlastný ekosystém, ktorý dokáže odolávať  je chorobám a škodcom. Pri výbere správnych plodín je vhodné vysadiť ich do odeddelných záhonov. Zabijete tak dve muchy jednou ranou – rastliny si budú navzájom pomáhať v raste, chrániť sa pred škodcami, chorobami a nebudú vzájomne súperiť o pôdu a živiny v nej. Ide o najjednoduchší spôsob, ako pestovať rozumne, bez umelých plodín a využiť to, čo v prírode funguje prirodzene – vzájomne vzťahy.

Toto sú užitočné rady, ako kombinovať plodiny. Tento plán vám zabezpečí nielen zdravú a bohatú úrodu, ale aj šetrí priestor vo vašej záhrade. Tieto rastliny môžete vysádzať v minimálnych rozostupoch.

Kukurica, fazuľa, tekvica

Táto klasická kombinácia bola využívaná už našimi babičkami a nazýva sa spoločenstvo troch sestier.  Ukázalo sa tiež, že ide maximálnu úspora priestoru, pretože fazuľa sa ťahá pozdĺž stonky kukurice, a tekvici sa dobre rastie v jej tieni.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ruže a cesnak

Na nenápadných miestach v kvetinovej záhrade vysaďte medzi ruže cesnak. Chráni kvety pred voškami, posilní vôňu ruží a ruže produkujú na oplátku do pôdy živiny, ktoré prospievajú cesnaku.

Kapusta a paradajky

Vôňa paradajok odplaší kapustové vošky a mlynárika kapustového.

Uhorky a kôpor

Uhorky rodia viac a podstatne dlhšie, ak medzi ne vysadíte kôpor.

Zeler a fazuľa

V blízkosti fazule bude zeler voňavejší a fazuľa bude mať viac strukov.

Alyssum (tarica) a zemiaky

Zemiaky sú jednou z najžiadanejších potravín na svete. Aj preto ak zemiaky pestujeme, chceme, aby ich bolo čo najviac a boli čo najzdravšie. Zemiaky účinne ochránite pred škodcami, ak okolo nich nasadíte taricu. Navyše tarica priťahuje včely, ktoré sú rastlinou silne priťahované a postarajú sa aj opeľovanie menej lákavých plodín – kvitnúcich zemiakov.

Lupina a šalát

Vlčí bôb alebo lupina je pomerne vysoká rastlina, ktorá v záhrade spoľahlivo ochráni nižšie rastliny. Predovšetkým také, ktoré potrebujú ochranu pred ostrým letným slnkom. Okrem ochrany pred slnkom dokáže lupina fixovať dusík v pôde, čím prispieva k rýchlejšiemu rastu.

 

Melón a Aksamietnica

Tieto dve rastliny radi nažívajú v susedstve. Aksamietnica odpudzuje parazity, ktoré napádajú melóny a tekvice a spôsobujú, že nedokážu narásť a začnú hniť a chradnúť skôr ako dozrejú.

Brokolica a rozmarín

Rozmarín produkuje do okolia silice, ktoré hmyz a škodcovia cítia už z diaľky. Vytvára hustú pokrývku pôdy, cez ktorú neprenikne škodlivý hmyz, ktorý sa chce dostať k brokolici. Navyše, rozmarín dokáže zlepšiť chuť brokolice a spôsobí, že zelenina nezhorkne.

Uhorky a kapucínka

Kapucínka hmyz neodpudzuje, ale naopak priťahuje. Záhradníci vysádzajú kapucínku do blízkosti uhoriek práve preto, že priťahuje lienky a pavúky, ktoré úrode neškodia, ale pochutnávajú si na voškách, ktoré naopak uhorkám rozhodne neprospievajú.

Jahody a tymián

Tymián láka včely, ktoré jahody potrebujú na opeľovanie kvetov. Tymián nasadený pri jahodách sa vám postará o bohatšiu úrodu obľúbeného ovocia.

Kalendár sadeníc na rok 2019 (pomôcka pre pestovateľa)

Paradajky

Semienka paradajok vysádzame do nádob a necháme na okennom parapete. Keď sa objavia listy, môžeme presadiť do skleníka v záhrade, prípadne ich môžeme prikryť odrezanou vrchnou časťou z plastovej fľaše, vďaka čomu vytvoríte mini skleník na parapete. Je to najlepší spôsob, ako stimulovať rast paradajok a neskôr z nich dopestovať bohatú úrodu,

Toto sú najvhodnejšie dni:

Február: 4.,7.,8.,27. a 28 Ak chcete byť skutočne precízni, je vhodné na výsadzbu zvolič dopoludňajšie časy medzi 9-12 hodinou, alebo potom až poobedie od tretej do siedmej hodiny popoludní.

Marec: 1.,2.,3.,6.,7.,8.,11.,29. a 30. marec.

Paprika

Okrem vhodného času je pre výsadbu semienka papriky veľmi dôležité pripraviť vhodnú pôdu. Aby sme ju namiešali, potrebujeme zmiešať 4 diely rašeliny, 2 diely obyčajnej pôdy, 1 diel humusu a na vrch nasypať piliny. Vhodné je tiež do tejto zmesi primiešať piesok alebo pár lyžíc dreveného popolu.

Niektorí záhradkári radia, aby sa pred presadením sadeníc do pôdy „dekontaminovať“ ju roztokom manganistanu draselného.

Toto sú najvhodnejšie dni:

Február: 15., 16., 17., 18., 19., 20., 20., 21. a 22.

Marec: 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 25., 26. a 27.

Uhorky

Sadenice uhoriek potrebujú dostatok času na to, aby vyrástli a nabrali sily. Pred presadením do skleníka je potrebné zasadiť semienka aspoň na 21-30 dní. Na výsadbu sú vhodnejšie semienka, ktoré mali možnosť odležať sa po dobu 1-2 -3 rokov. Paradoxne vám totiž zabezpečia bohatšiu a sviežejšiu úrodu.

Toto sú najvhodnejšie dni:

Február: 4., 7., 8. a potom až 27., a 28.

Marec: 1., 2., 3., 6., 7., 8., potom až koniec mesiaca 30.

Kapusta

Skoré odrody kapusty dozrievajú už po 70-90 dňoch od vysadenia, neskoršie po 120-130 dňoch. Po zasiatí semienok treba nádobu udržiavať pri stabilnej teplote okolo 20 stupňov. Akonáhle začnú semená klíčiť, znížime teplotu na 10-15 stupňov. Pýtate sa prečo? Je to jednoduché, táto metóda pomáha rastline pevne zakoreniť, čo je nevyhnutné pre správny rast. Navyše, samotný plod je potom chutnejší.

Toto sú najpriaznivejšie dni:

Február: 4., 7., 8., 27., 28.

Marec: 1. a 2., 3., 4., 7., 8., 27., 28.