Túto rastlinu by mal poznať každý, kto dlho pracuje za počítačom: Len pretrite listy a túto úžasnú vec pre vás bude robiť roky!

Je jednou z najvďačnejších izbových rastlín. Patrí do čeľade Pieprovitých a prišla k nám až z ďalekej Amazónie, kde rastie úplne voľne v tropickom pralese, v rozsiahlych kobercoch. Pestovanie pieprovca nie je nijako zložité a vďaka svojmu peknému vzhľadu s drobnými kvietkami patrí u nás k tým najobľúbenejším izbovým rastlinám. Pieprovec sa u nás pestuje ako okrasná izbová rastlina, ktorá môže mať mnoho podôb, pretože ho existuje nespočetné množstvo druhov (cca 1 000 druhov). U nás je jedným z najobľúbenejších pieprovec magnoliolistý. Môžu za to jeho nádherné, veľké a lesklé listy.

Nepýta skoro žiadnu starostlivosť, ale dokáže skutočne veľa

Pieprovec dokáže spoľahlivo čistiť vzduch v interiéri od amoniaku, ktorý sa uvoľňuje napríklad z čistiacich či kozmetických prostriedkov. Zelené listy tieto škodlivé látky absobrbujú a premieňajú na kyslík. Okrem amoniaku jeho pevné zelené listy fungujú aj ako čistička vzduchu od prachových častíc. Predovšetkým druhy s menšími listami pôsobia ako vysokoúčinné zelené filtre. Aby však mohol fungovať práve takýmto spôsobom, musíte mu pravidelne pretierať listy. Nezabúdajte, že čím viacej čistej zelenej plochy, tým lepšie vám čistí vzduch.

Mali by ho poznať tam, kde sa často používajú elektrické prístroje

Málokto vie, že táto nenápadná izbovka, ktorá prežije aj na tienistých miestach, dokáže byť veľmi nápomocná v kanceláriách, či v miestnostiach, kde sa nachádza veľa zariadení. Rovnako ako na čistenie od amoniaku je totižto pieprovec nápomocný je na čistenie elektromagnetického smogu, práve preto by mal byť v kanceláriách a v miestnostiach, kde sa často používajú elektrické prístroje.

Rastlina šťastia

Medzi rastlinami pre šťastie nesmie chýbať pieprovec magnoliolistý (Peperomia obtusifolia). V Brazílii je považovaný za absolútny talizman šťastia a symbol pokoja a harmónie. Ľudia veria, že prítomnosť tejto rastliny v spálni zlepšuje spánok a nočný odpočinok. Pravdou však je, že vďaka jej vplyvu na čistotu vzduchu sa vám v jej prítomnosti naozaj bude zaspávať a odpočívať lepšie.

Ako ju pestovať?

Táto rastlina sa dobre cíti v bežných bytových podmienkach v miestnostiach s nižšou vzdušnou vlhkosťou. Vyžaduje dostatok svetla, ale darí sa jej aj v polotieni. Rastlina neznáša ostré slnko ani prievan. V lete dobre rastie pri teplote asi 22 °C. Polievame ju pravidelne tak, aby koreňový bal nikdy nevyschol, ale aby nebol ani veľmi mokrý. Listy nestriekame vodou. Raz za čas ju môžeme prihnojiť slabším roztokom minerálneho hnojiva. V zime vyžaduje teplotu 16-18 °C. Nižšie teploty rastline neprospievajú, najmä ak sú korene príliš mokré. Spôsobuje to ich zahnívanie. V zime ju polievame úmerne k teplote miestnosti.

Rozmnožovanie

Pieprovce sa množia stonkovými odrezkami (môžete použiť aj listové odrezky), ktoré vždy na jar (marec – apríl – máj – jún) zapichnite do zmesi piesku s rašelinou, prikryte fóliou, ktorú občas na chvíľku odkryte, zvlhčujte substrát a nechajte zakoreniť. Do 14 dní sa vám pieprovec uchytí a budete ho môcť presadiť do malých kvetináčov s veľkosťou 10 cm.

Presádzanie

Rastlinu presádzajte raz za dva roky, vždy na začiatku jari. Pieprovec presádzajte do nádob, ktoré sú maximálne raz tak veľké, voľte skôr menšie rozdiely vo veľkosti nádob.

Pieprovec vsádzajte do zmesi vytvorenej z piesku, rašeliny a listovky, vždy v pomere 1:1:1.

Ak rastlina chradne a nedarí sa jej, najčastejšie za to môže preliatie, rastlina nemá rada ani prílišné hnojenie. Mnohí záhradkári hovoria, že túto rastlinu si naozaj doma netreba príliš všímať. Ide o jednu z najkrajších ozdôb interiéru, ktorú môžu mať doma aj tí najzaneprázdnenejší pestovatelia.

Dnes najobľúbenejšie