Vášnivý záhradkár radí: Takto si vypestujete vlastnú úrodu paradajok aj na balkóne!

Neuveríte, ale krásne chutné paradajky sa vám takto urodia aj na balkóne, či terase. Zabezpečíte si tak zeleň, chutné plody a využijete nepotrebné plastové fľaše a tégliky od jogurtov, či smotany.

Paradajky z obchodu sú často predražené a bez chuti. Tento vášnivý záhradkár poradil metódu, ako si vypestovať vlastnú úrodu paradajok aj bez záhrady. Neuveríte, ale krásne chutné paradajky sa vám takto urodia aj na balkóne, či terase. Zabezpečíte si tak zeleň, chutné plody a využijete nepotrebné plastové fľaše a tégliky od jogurtov, či smotany.

Ako prvé si vypestujte priesady

Na dopestovanie priesad paradajok nepotrebujete ani semienka zo záhradkárstva. Stačí vám jedna kvalitná zrelá paradajka. Stačí len dodržať tento postup.

Potrebujeme:

Zrelú paradajku (ja som si zaobstarala paradajku z farmy v Kameničanoch, kde pestujú zdravé paradajky celoročne)

Výsevný substrát

...

Vodu

Črepník a plastové tégliky od jogurtov (do téglika je dobré urobiť pár otvorov na odtekanie vody)

Postup:

Úplne jednoduché. Do ½ črepníka  navrstvíme substrát, zavlažíme a uložíme plátky paradajok (hrubé asi 1 cm).

Zasypeme tenkou vrstvou zeminy a uložíme na slnečné miesto – napríklad na parapet.

Semienka začali klíčiť asi po 6-tich dňoch. O 10 dní už mali priesady 2 lístky a stále rástli. Potom som ich jednoducho podelila do samostatných téglikov od jogurtov a pestovala ako zvyčajne – ako zo semienok.

Teraz prejdeme na metódu pestovania paradajok v plastových fľašiach

Pripravte si toľko plastových fliaš, koľko paradajkových priesad chcete zasadiť. Odrežte dno a vystrihnite tri úchyty s dierkou na zavesenie.

Odšraubujte vrchnák a zoberte si malý kúsok rifloviny, alebo bavlnenej textílie. Preložte na dve časti a v rožku vystrihnite dierku, cez ktorú potom prestrčíte stonku rastlinky.

Nastrihnite z jednej strany látku po dierku. Priesadu vyberte z téglika, odstráňte hlinu, do dierky vložte stonku a nastrihnutú tkaninu upevnite zošívačkou. Prestrčte rastlinku listnatou časťou cez hrdlo plastovej fľaše.

Teraz použite 40% zeminy + 40% kokosového substrátu + 20% vermikompostu. Touto zmesou zasypte korienok priesady, do dierok na fľaši dajte šnúrku, zalejte a zaveste do polovičného tieňa na 9-10 dní.

Kompletný postup aj s výsledkami nájdete v priloženom videu TU

Výsledky po 90 dňoch