Tieto noviny sa neoplatí vyhodiť do koša: Neuveríte, čo sa stane, keď ich uložíte na pôdu!

Ak by ste v schránky našli tieto noviny, vyhodiť ich by rozhodne nebolo múdre!

Noviny sa na rozdiel od kníh, alebo iných tlačených materiálov, stávajú na ďalší deň neaktuálnymi a preto ich jednoducho každý deň vyhadzujeme, kupujeme a opäť vyhadzujeme do koša. Z tlačeného materiálu sa stáva odpad, ktorý spolu s ostatnými odpadkami, tvorí celé tony materiálu na preplnených odpadových skládkach.

GreenPaper5

Samozrejme, novinový papier je možné skvele recyklovať – na balenie a ochranu cenností pri sťahovaní, výrobu najrôznejších doplnkov do domácnosti alebo založenie ohňa v krbe. Takto sa však využíva len zlomok novinového papiera a vzhľadom k tomu, že každý deň vychádzajú nové a nové výtlačky, vyhodiť ich nám často ostáva ako tá najjednoduchšia možnosť. Napokon, načo by niekomu boli staré noviny?

57c5bb65ca30f_crop

Tieto noviny nevyhodíte

V japonský denník s názvom „Mainichi“ sa rozhodoli, že svojich čitateľov motivujú, aby noviny po prečítaní nevyhadzovali. Nechávajú im v nich krásnu správu, ktorá nie je n apísaná na stránkach, ale ukrýva sa niekde medzi riadkami. Noviny sú totižto vyrobené zo špeciálneho recyklovaného materiálu známeho ako zelený papier. Sú v ňom ukryté semienka rastlín. Noviny stačí po prečítaní uložiť na pôdu, zaliať vodou a o pár dní začnú z pôdy vykúkať zelené rastlinky.

57c5bb6674514_crop

...

Ako je to možné?

Semienka sa pomocou špeciálneho lisu zapracujú do papiera vyrobeného z recyklácie odpadového materiálu. Ide o špeciálnu metódou, ktorá semienka neporuší. Tento jedinečný svetový projekt má ľudí motivovať, aby zem nezahlcovali zbytočným odpadom, ale aby jej vrátili to, čo im poskytuje v podobe nového života. Semienka sú nenáročné na pestovanie a zakaždým môžu čitatelia nájsť semienka nových a nových rastliniek.

57c5bb663c048_crop

Veríme, že čoskoro budeme čítať zelené noviny a u nás!