Citrón nedávajte len do čaju, toto je fantastické: Toto dokáže, ak doň zapichnete obyčajné klinčeky – funguje to!

Citróny nie sú len obľúbeným ovocím plným vitamínov, ale sú neoceniteľné aj v našich domácnostiach aj pre zdravie. Prinášame vám pár perfektných trikov, ako citróny využiť každý deň.

Citróny nie sú len obľúbeným ovocím plným vitamínov, ale sú neoceniteľné aj v našich domácnostiach aj pre zdravie. Prinášame vám paár perfektných trikov, ako citróny využiť každý deň. A čo je najlepšie, pomocou obyčajného citrónu dokáže aj založiť oheň – na konci článku nájdete video návod.

Triky s citrónom, ktoré sa oplatí poznať

Stačí chvíľa v rúre a zbohom kašeľ a hlieny

Moja babička nás naučila jednoduchý recept, ako z citrónu vyťažiť ešte viac. Tento recept obzvlášť účinný pre odstránenie hlienu z organizmu a prečistenie dýchacích ciest. Okrem toho, ide aj o skvelý liek na močové cesty. Má silný močopudný účinok a preto je treba počítať s tým, že budete častejšie utekať na toaletu. My sme ho robili vždy, keď bol niekto v rodine prechladnutý, v obdobiach chrípky, alebo keď sa vyskytol zápal močových ciest.

Ako na to?

Na odhlienenie organizmu potrebujeme citrón alebo citróny, plech a vyhriatu rúru.

Citróny dobre umyjeme, osušíme a zľahka narežme. Vložíme do vyhriatej rúry a necháme vo vnútri len pár minút – 7-15 minút by malo úplne stačiť. Potrebujeme dosiahnuť, aby citrón pustil šťavu. Šťavu prejeme do šálky, pridáme trochu vody alebo vlažného čaju (nie veľa, len na zriedenie šťavy), primiešame aj 1-2 lyžičky medu a pijeme po lyžičkách počas dňa. Účinok je vo vplyve suchého tepla, ktorým sa v citróne vytvárajú silné látky, ktoré dokážu organizmus zbaviť hlienu a baktérií.

Pečené citróny proti kašľu

Pečieme na sucho celý citrón, kým nerozpukne a neotvorí. Z upečeného citróna vytlačíme šťavu a zmiešame so šťavou z čerstvého ananásu (pol na pol) a trochou medu. Pacient pocíti okamžitú úľavu. Ananásová šťava k citróna dodá svoje mocné „tráviace“ enzýmy, čím okamžite pomôže hlavne pri vlhkom kašli.

Vďaka citrónu bude prádlo belšie

Ak hľadáte prírodnú alternatívu k bielidlám s obsahom chlóru, použite citrónovú šťavu. Citrónová šťava dodá oblečenie krásnu vôňu, rozžiari biele prádlo a dokonca je bezpečná aj pre použitie pri praní farebného prdla. Navyše, zmäkčuje vodu a zabraňuje tak tvorbe vodného kameňa vo vnútri práčky.

Lemon-Hacks-e1466447830379

Odstráni zápach rúk

Ak krájate mäso alebo cibuľu, zápach z týchto potravín sa drží na rukách bez ohľadu na to, koľkokrát si ruky umyjete. Pre rýchlu pomoc použite plátok citróna, ktorým si ruky po umytí pretriete. Citrón je jedným z najsilnejších prírodných neutralizátorov zápachu.

Hmyz má červenú

Napichajte do rokrojeného citrónu klinčeky. Komáre a muchy túto kombináciu vôní zacítia už z diaľky a keďže je pre nich príliš výrazná a prenikavá, miestnosti sa radšej vyhnú.

Dosku na krájanie vyčistí a vydezinfikuje

Lemon-Juice-and-Salt

Do malých rezov dosky na krájanie sa ľahko dostanú baktérie a nečistoty, ktoré ostávajú na doske aj po umytí. Nebezpečné sú predovšetkým baktérie zo spracovania surového mäsa. Ak chcete, aby bola doska skutočne čistá a vydezinfikovaná, použite polovicu citróna a soľ. Dosku poprášte soľou a potom dôkladne pretrite povrch citrónom.

Citrónový sprej udrží ovocie čerstvé

c677220c09a62ecb_spray.jpg.xxxlarge

Šťavu z citróna prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pomôže vám udržať nakrájané ovocie dlhšie čerstvé, osvieži limonády a čaje a je dodá skvelú chuť šalátom aj grilovaným pochúťkam.

Univerzálny čistič

Všetci vieme, že ocot je vynikajúci prostriedok na čistenie domácnosti, jeho vôňa však nie je vôbec lákavá a predstava domácnosti páchnucej octom nás od jeho použitia odrádza. Aj s týmto problémom pomôže citrón. Navrstvite citrónové šupy do pohára a zalejte octom. Nechajte odpočívať 2-3 týždne na a potom prelejte do nádoby s rozprašovačom. Univerzálny domáci čistič s krásnou vôňou je hotový. Tento prostriedok je vynikajúci aj na čistenie WC a odstránenie vodného kameňa.

Odstráni kvapky zo sprchového kúta

Polovicu citrónu namočte do zmesi octu a soli. Stačí jemne pretrieť povrch a bude lesknúť – navyše máte postarané o krásnu vôňu a dezinfekciu.

Najlepšia kúra pre suché a popraskané päty

DSC_0187

Citrón je vynikajúcim pomocníkom aj pre vaše nohy. Vďaka tomuto ovociu budú vaše vaše päty už o 30 minút jemnejšie, hrubá pokožka ošetrená a zjemnená. Rozdiel spoznáte už na prvý dotyk. Postup je jednoduchý – citrón rozdelíme na polovicu a obe polovice odšťavíme ( nie však celkom, necháme v nich trochu citrónovej šťavy. Potom obe polovice priložíme na čisté päty a obujeme ponožkou, ktorá citróny k nohe pripevní. 30 minút necháme pôsobiť a počas toho relaxujeme napríklad s dobrou knihou.

Pomocou citróna a pár klinčekov dokážete založiť oheň

Demonštrácia toho, čo dokáže obyčajný citrón, medené a pozinkované klinčeky a pár centimetrov oloveného drôtu.

Elektrická energia je vyrábaná prostredníctvom chemickej reakcie, ku ktorej dochádza, keď sa zinok rozpúšťa v kyseline. Citrón sám o sebe elektrinu negeneruje. Pozrite sa, ako to funguje.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Návod, ako si vo videu zapnúť slovenské titulky nájdete TU.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie