Nedovoľte rakovine zruinovať váš život. Poistenie vás ochráni pred existenčnými problémami

Rakovina je jedným z najväčších strašiakov ľudstva. Samozrejmosťou je robiť z hľadiska prevencie všetko pre to, aby ste ju nedostali, no pripraviť sa je dobré aj inak.

Rakovina je jedným z najväčších strašiakov ľudstva. Samozrejmosťou je robiť z hľadiska prevencie všetko pre to, aby ste ju nedostali, no pripraviť sa je dobré aj inak.

Mnoho ľudí pozná tento scenár, žiaľ, dôverne. Jeden deň sú zdraví, na ďalší už behajú po doktoroch, kde si vypočujú smutný verdikt. Keď zaznie z úst lekára slov rakovina, mnohým sa zrúti svet. A to aj napriek tomu, že niektoré druhy sa dajú účinne liečiť.

Nezdravý životný štýl, škodlivé vplyvy prostredia alebo hoci len dedičnosť. Výskyt rakoviny a možnosť, že život obráti naruby komukoľvek, je zdvihnutým prstom voči tomu, aký život ľudia vedú, ale aj ako ničia planétu, na ktorej žijú. Zamorené životné prostredie a všadeprítomné chemikálie neprospievajú žiadnemu organizmu, a tak nečudo, že výskyt rakoviny dramaticky vzrástol. Lenže, nedá sa žiť v úplnej izolácii, a tak by mali tí, ktorým na sebe, svojich blízkych a svojom zdraví záleží, robiť všetko pre to, aby sa im rakovina vyhla a ak ju aj dostanú, aby ich nezložila na kolená po každučkej stránke života, ktorý im choroba ovplyvní.

To, čo môžete robiť z hľadiska prevencie, je chrániť sa čo najviac predtým, aby ste rakovinu nedostali. Prevencia je preto kľúčová, no účinná je hlavne vtedy, keď je každodenná. Neznamená to však, že musíte klopať u svojho lekára deň čo deň, ale skôr robiť každodenné činnosti a stravovať sa tak, aby bol váš organizmus voči škodlivým vplyvom čo najviac chránený. Prevencia váš život nijako negatívne neovplyvňuje a nemusíte ani robiť nič zvláštne, aby ste sa chránili. Základ je totiž aj v strave. Ovocie či zelenina – samozrejme, dôkladne poumývané, by nemali chýbať vo vašom jedálničku, pričom sústrediť by ste sa mali na tie, ktoré sú antioxidantmi. Výborná je v tomto smere brokolica, ktorú si môžete pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Ráno by ste mali začínať aj ďalším antioxidantom, ktorým je zelený čaj. Samozrejmosťou je vyhýbať sa prostrediu, ktoré vaše telo zamoruje ako napríklad zafajčeným barom, a mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Čoraz viac ľudí však ide ešte ďalej a pri prípadnom diagnostikovaní rakoviny nechce nechať nič na náhodu. Vážna choroba totiž dokáže človeka zložiť nielen z fyzickej stránky. Pacient sa nemôže naplno venovať činnostiam, ktoré ho zamestnávali, čo sa negatívne odrazí aj na príjme. Ak má pacient rodinu, je to ešte horšie. Rakovina teda dokáže človeka zničiť z fyzickej aj psychickej stránky, a preto je dobré vysporiadať sa s niektorými bremenami tak, aby sa kvôli nim onkologickí pacienti nemuseli trápiť. Negatívny vplyv onkologického ochorenia na rodinný rozpočet dokáže znížiť poistenie rakoviny, ktoré na Slovensku poskytuje zdravotná poisťovňa Union.

Doplnková liečba, náklady na cestovanie za lekármi – aj to môže poistenie pokryť. Možnosť poistiť si onkologické ochorenie je jednou z vecí, na ktoré zdravý človek nechce ani pomyslieť. No predsa tam však ostáva červík pochybností, ktorý hovorí – čo ak? A kde potom zohnať peniaze? Okrem toho, je štatisticky dokázané, že rakovina je jednou z tých vecí, z ktorých majú ľudia najväčší strach. No pred strachom si netreba zakrývať oči. Netreba preto čakať na to, ako zruinuje ďalšie životy. Žijeme v modernej spoločnosti, v ktorej je možné poradiť si takmer so všetkým. A hoci mnoho prípadov rakoviny končí fatálne, veľa z nich má aj šťastný koniec. Je preto lepšie, ak priebeh ochorenia pacient zvláda – ak už nie z fyzickej, tak aspoň z psychickej stránky – čo možno najľahšie. A tú druhú stránku ničia práve finančné starosti, napríklad z čoho si uhradiť lieky, návštevy lekárov a podobne. Pri poistení onkologických chorôb sa ale takéto starosti značne eliminujú. A je jasné, že ak je pacient v pohode z psychickej stránky, svoje ochorenie môže omnoho lepšie zvládať, mať nádej, že všetko dobre dopadne a nenechať zvíťaziť strach a neistotu.

Či už je to rakovina prsníka, pľúc, prostaty, poistenie vám môže pomôcť zvládať niektoré záležitosti omnoho ľahšie. Pacient tak nemusí riešiť existenčné problémy, ale naplno sa sústrediť na to, aby jeho liečba skončila úspešne a raz mohol viesť opäť plnohodnotný život bez ďalších starostí.