Naučte sa tento nápad z obyčajného oleja a už nikdy nebudete váhať, čím potešiť vašich drahých na vianoce!

Prinášam vám krásny tip na vianočné prekvapenie pre vašich drahých. Ja ho tento rok idem robiť už tretíkrát a všetkých táto milá drobnosť veľmi potešila

Prinášam vám krásny tip na vianočné prekvapenie pre vašich drahých. Ja ho tento rok idem robiť už tretíkrát a všetkých táto milá drobnosť veľmi potešila. Domáce harmačekové mydlo je príjemným spestrením do kúpeľa, upokojí a zvláčni pokožku.

Najcennejšie na ňom je fakt, že ste vyrobili celkom sami. Môžete použiť ľubovolné tvary a pridávať prísady, ktoré máte radi vy, alebo vaši drahí. Výroba je skutočne jednoduchá a rýchla, ja používam variantu z oleja a obyčajného margarínu.

Potrebujeme:

500 g tuku – použite obyčajný margarín, alebo bravčovú masť

500 ml slnečnicového alebo olivového oleja

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

138 g lúhu (hydroxidu sodného) – kúpite v drogérii

380 ml vody

Harmančekové kvety – 2-3 šálky

Voliteľné: Pár kvapiek extraktu z grepového jadra (ide o výborný konzervant)

Postup:

Potrebujeme 2 hrnce. Do jedného hrnca dáme vodu a prisypeme hydroxid sodný (nikdy nelejeme vodu do hydroxidu). Dôkladne premiešame, aby sa zmes rozpustila – je dobré pracovať vonku, alebo aspoň v dobre vetranej miestnosti.

V inom hrnci rozpustíme tuk a olej.

Teraz použijeme teplomer a odmeriame teplotu v oboch hrncoch – v oboch by mala byť teplota od 54-60 stupňov. Keď je približne rovnaká tepltoa v oboch hrncoch, roztopený tuk vlejeme do rozpusteného lúhu a miešame. Miešaním sa zmes začne premieňať na mydlo a aby sme tento proces urýchlili, je dobré použiť ponorný mixér.

Hmotu prelejeme do pripravenej formy a necháme minimálne 24 hodín odležať. Potom vyklopíme a narežme na kúsky. Mydlo však ešte nie je vhodné na použitie, je dôležité nechať ho odležať, aby sa lúh zneutralizoval. Mydlo jednoducho necháme dozrieť na vzduchu 3-4 týždne, potom je už lúh celkom zneutralizovaný a môžeme ho používať. Prípadne si zmerajte pH mydla, malo by byť okolo čísla 7 – 9.

Do mydla môžete pridať aj pár kvapiek potravinárskeho farbiva alebo obľúbené bylinky. Môžete ho krásne vytvarovať alebo odliať rôzne tvary. Pozrite sa na tie krásne inšpirácie z domáceho mydla.