Ako naučiť dieťa chodiť na nočník za 3 DNI?

Naučiť chodiť dieťa na nočník je pre mnohých rodičov boj. Ako tento dôležitý medzník zvládnuť bez stresu, úspešne a v rekordne krátkom čase?

Psychologicky je naučenie dieťaťa chodiť na nočník významným medzníkom v jeho vývoji. Je to ukončenie existencie celkom bez pravidiel a nastolenie prvej „povinnosti“, ktorú drobec musí zvládnuť. Niektorí rodičia vnímajú túto úlohu ako nekonečný boj, v ktorom má dieťa vždy na vrch. Po mnohých neúspešných pokusoch sa rodičia dokonca môžu prestať snažiť a povedia si, že to skúsia neskôr. To však nie je dobrý nápad. Najmä, ak proces učenia sa na nočník vnímate ako boj, v ktorom rodič a jeho nariadenie musí zvíťaziť. V tomto boji totiž ľahko prehráte a dieťa bude mať nad vami vždy navrch.

V procese učenia musíte byť skúseným mentorom. Najdôležitejšie je nájsť si dostatok času, odložiť bežné povinnosti a naplánovať si svoj čas tak, aby ste nasledujúce 3 dni venovali dieťaťu maximálnu pozornosť.

Autorka metódy 3-dňového tréningu doktorka Lora Jensen radí: „Ak sa rozhodnete, že nastal ten správny čas naučiť vaše dieťatko chodiť na nočník, všetko si dôkladne naplánujte – nákupy, pranie, upratovanie – to všetko spravte v predstihu a pripravte sa na 3 dni strávené v maximálnej bdelosti a dozore nad vašou ratolesťou. Naplánujte si na čas tréningu s vašim dieťaťom aj rôzne zábavné aktivity, hry a farby a iné pomôcky, ktoré vám pomôžu stráviť čas s dieťaťom naplno a tak, aby ste obaja boli v čo najväčšej pohode.“

Trojdňový super-intenzívny tréning

Hneď v prvý deň odoberiete dieťaťu plienku. Namiesto plienky obtočte okolo dieťaťa tričko. Dieťa pocíti rozdiel a vašou úlohou je trpezlivo a opakovane mu vysvetľovať, že už nemá k dispozícií nič, čo by mu poskytovalo istotu a oporu a že všetko musí odteraz skončiť v nočníku. Vysvetľujte dieťaťu, že už je na plienku veľké a musí ju nechať mladším detičkám. Je čas, aby odteraz nosilo spodné prádlo tak ako mama a ocko.

Hneď po raňajkách a akomkoľvek nápoji dajte dieťa na nočník – dôležité je urobiť to hneď! Dieťa sa tak učí, že keď niečo ide dnu – je normálne, keď niečo ide aj von – a nevyhnutnou súčasťou tohto procesu je nočník.

Počas dňa majte fľašku stále k dispozícií a dieťaťu pripomínajte každých 15 minút – bez vynechania, aby si sadlo na nočník. Do blízkosti nočníka dajte hračky, knihy a trávte s ním čas, kým sedí na nočníku. Keď sa mu nočník podarí úspešne použiť, vždy ho pochváľte, pohlaďte a pristupujte k tomu ako k úspechu. Zavolajte aj otecka a verejne dieťa pochváľte.

...

Vynechajte všetko jedlo a pitie po večeri. Pred spaním vezmite dieťa na nočník a nastavte budík na polnoc, aby ste dieťa posadili na nočník.

Tieto kroky opakujte bez poľavenia celé 3 dni.

Máte vlastné metódy ako naučiť a motivovať dieťa na nočník?

zdroj: tiphero