Dokáže veci, o akých sa nám ani nesnívalo: Títo ľudia používajú citrónovú kôru v dome aj vonku – skúste to tiež

Perfektné nápady, ako využiť citrónovú kôru. Tieto nápady počas sezóny využije každý!

Bič na komáre

Tento recept mám overený už roky a zatiaľ ma nikdy nesklamal. Funguje ako výborný odpudzovač komárov a to dokonca aj v okolí vody – ja používam aj pri rybačke a komáre sa ma nedotknú. Stačí nastrúhať kôru z 1 citróna a pridať do 200 ml alpy. Pridajte aj 10 kusov klinčekov a nechajte asi týždeň lúhovať. Potom sceďte cez gázu a nalejte do rozprašovača. Používajte ako klasický repelent.

Univerzálny čistiaci prostriedok

Citrónovú kôru vložte do sklenenej nádoby a zalejte octom tak, aby v ňom bola úplne ponorená. Nádobu uzavrite a nechajte stáť zhruba 2 týždne.

Po ubehnutí uvedenej doby tekutinu sceďte a rozrieďte s vodou v pomere 50:50. Túto zmes potom používajte ako bežný čistiaci prostriedok na kuchynskú linku, umývadlo, kúpeľňu, vaňu a podobne.

...

Odpudzovač hmyzu

Mnohé druhy hmyzu neznášajú prchavé oleje nachádzajúce sa citrónovej šupke.

Na zbavenie sa mravcov, chrobákov a iného obťažujúce hmyzu položte citrónové šupky na nasledujúce miesta:

  • parapetné dosky okien
  • vchodové dvere
  • do blízkostí škár a dierok v stenách a podlahe
  • poličky potravinových skriniek
  • iné miesta, kde sa vyskytuje hmyz

Dezinfekcia povrchov

Prirodzená kyslosť citrónov predstavuje ideálny prostriedok na dezinfekciu.

Jednoducho citrónovou kôrou alebo prekrojeným citrónom potrite rôzne povrchy ako sú kuchynské dosky, stoly a iné predmety a odstráňte z nich škodlivé baktérie.

Osviežovač chladničky

Umiestnite citrónovú kôru do vnútra chladničky, aby absorbovala pachy a dodala čistú citrusovú vôňu.

Už žiaden zápach z koša

Vložte do koša niekoľko kúskov šupky z pomarančov alebo citróna. Po otvorení nebudete cítiť zápach smetí.

Sladké dezerty budú neprekonateľné

Pri príprave sladkých dezertov postrúhate 1-2 lyžičky kôry do cesta alebo krému. Budú mať úžasnú vôňu aj chuť.

Proti moliam

health-benefits-and-uses-of-lemon-peel-featured2-600x272

Vložte vysušenú kôru do pláteného vrecka a uložte do špajze alebo potravinovej skrine. Zbavíte sa nechcených návštevníkov – molí.

Vyčistia mikrovnku

Citrónovú šupku nakrájajte, preložte do nádobky a zalejte vodou. Vložte na 5 minút do mikrovnky pri najvyššom výkone. Vyberte a nečistoty jednoducho zotrite handričkou. Je to najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť aj veľmi znečistenú mikrovnku.

Znižuje oxidačný stres

Šupky majú vysoké množstvo citrusových bio-flavonoidov, ktoré sú veľmi účinné pre zníženie oxidačného stresu vášho tela.

Znižuje Cholesterol

Šupky z citróna sú tiež užitočné pri znižovaní hladiny cholesterolu v tele, čo vedie k udržaniu dobrého zdravia našich sŕdc. To je spôsobené prítomnosťou polyfenolových flavonoidov v citrónovej šupke.

Proti lupinám

Vmasírujte citrónovú kôru do pokožky hlavy a uistite sa, že sa dostane do problematických oblastí, kde obvykle máte lupiny. Opakujte to niekoľko dní alebo dokonca týždňov, kým nebude problém s lupinami vyriešený.

Kinetóza

Chystáte sa na dlhú cestu a býva vám v aute zle? Zoberte si nejaké kúsky citrónovej kôry. Môžete ich ovoniavať, prípadne žuvať.

Odstraňuje pachy z rúk

Ak vám páchnu ruky napríklad z krájania cesnaku alebo cibule, šúchajte kúsky citrónovej kôry na prsty, nechty a ruky, aby ste ich mali opäť svieže.

Bielenie zubov

Obsah kyseliny v citrusovej kôre môže vybieliť zuby. Šúchajte vnútornú bielu časť citrónovej kôry na zuboch po dobu niekoľkých minút pre bieliaci efekt. Po použití si ústa dôkladne opláchnite vodou.

Citrónový čaj

Môžete si uvariť čaj z kôry citrónu. Stačí usušiť citrónové šupky a použiť ich na čaj tak, ako by ste použili suché listy.

Kožné tonikum

Citrónové šupky môžu byť veľmi ľahko použité na tvár ako čistiace tonikum. Dávajte si však pozor na oblasť okolo očí a tvár si následne opláchnite vodou.

Zmäkčenie suchých lakťov

Použite pol citróna posypaného jedlou sódou na lakte. Stačí otáčať polku citróna na lakti po dobu niekoľkých minút. Potom lakeť pláchnite a osušte.

Zmäkčovač hnedého cukru

Ak sa váš hnedý cukor často premení na kameň, skúste pridať citrónovú kôru (bez dužiny, iba so stopami buničiny), ktorá pomôže udržať cukor dostatočne vlhký.