Dajte do fľaše a o pár dní ju krájate do šalátu: Najrýchlejší spôsob, ako vypestovať zdravú zelenú cibuľku – netreba ani pôdu!

Pestovanie zelenej cibule vyžaduje trpezlivosť, dostupnosť miesta pre črepníky s pôdou alebo vodou, pravidelné zavlažovanie, výživu, zavlažovanie a ďalšie úkony. To samozrejme prináša veľa nepríjemností, pričom najväčšia tkvie v tom, že úroda sa vám napriek snahe vôbec nemusí vydariť. Existujú však aj veľmi jednoduché spôsoby, vďaka ktorým môžete čerstvú zeleninu získavať veľmi rýchlo a bez problémov – iba za 15 dní!

Jarná cibuľka obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A a tiež spektrum minerálnych látok. Je teda vynikajúca aj pre vaše zdravie!

Ako pestovať pažítka

Pravdepodobne si neželáte v byte nepríjemný zápach cibule, vlhkosť či nečistoty na parapete. S touto metódou nič z toho nemusíte riešiť. Jediné, čo treba je trpezlivosť.

Ako pestovať zelenú cibuľku bez práce

Ako pestovať pažítka

Metóda číslo 1

Pestovanie domácej zelenej cibule vo fľaši je ľahké, rýchle a úplne bez starostí.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Z fľaše, napríklad od Coca-Coly odrežte hornú časť a potom fľašu rozdeľte na dve časti.

Ako pestovať pažítka

Naplňte dno fľaše pilinami, toaletným papierom, alebo iným improvizovaným prostriedkom, ktorý dokáže dlho zadržiavať vlhkosť.

Vyberte malú cibuľu (asi o veľkosti prepeličieho vajca) tak, aby do fľaše vošlo 5–7 kusov. Odrežte horný chvost (stonku) každej cibule, aby ste odkryli dužinu. Táto stimulácia pomáha kyslíku aktívnejšie vstupovať do procesu rastu.

Ako pestovať pažítka

Vložte cibule do plniva koreňmi nadol. Nalejte 50 – 100 g vody, zakryte druhou časťou fľaše a položte na parapet.

Ako pestovať pažítka

Po 15–25 dňoch dosiahne cibuľa zelené výhonky až do výšky 30 cm, pričom vodu netreba pridávať  príliš často, ale v závislosti od vlhkosti plniva alebo miestnosti. Nerobte si starosti, ak nie sú všetky výhonky rovnako vysoké. Postupom času dobehnú ostatné a budete mať jednotné zelené vlasy :-).

Metóda číslo 2

Ako pestovať pažítka

Ak sa nechcete zdržiavať s rezaním fľaše, môžete cibuľu pestovať vo vrecku  – je to veľmi rýchle. Je to podobné predchádzajúcej metóde. Ak máte obavy, že sa vrecko roztrhne a presiakne, jednoducho ho uložte na plastovú alebo keramickú nádobu.

Na urýchlenie tvorby zelenej cibuľky namočte cibuľu do teplej vody na 2 dni, ráno a večer ju vymeňte. Tento trik pomôže výhovnkom pučať o 10 dní skôr. Po namočení cibuľky utrite papierovým obrúskom, vložte ju blízko seba do plastového vrecka s vrstvou vlhkého plniva s hrúbkou najmenej 2 cm.

Ako pestovať pažítka

Potom zatvorte vrecko pomocou gumičky tak, aby vám neunikol vzduch. Dajte vrecko na 3 dni na tmavé a chladné miesto, aby ste urýchlili rast koreňov. Po 3 dňoch položte mini skleník na svetlý parapet. Počas obdobia rastu cibule nie je potrebné zalievať ani hnojiť substrát.

Vrecko nerozväzujte, kým zelená cibuľka nezarazí na jeho vrchol. Od okamihu otvorenia vrecka kontrolujte, či výplň nevyschla. Nerežte prvé výhonky, ktoré sa objavia, ale nechajte ich rásť v nových zväzkoch.

Ako pestovať pažítka

Rovnakým spôsobom môžete pestovať cesnak, šalotky, pažítku a pór.

Tieto jednoduché metódy vám umožnia získať veľké množstvo čerstvej zelene nielen v zime, ale počas celého roka. Pestovanie zelenej cibule na okne nie je nič ťažké a ide to aj bez hniloby a nadmernej vlhkosti.