Jednoduchá rada, aby levanduľa zo supermarketu kvitla ako na baterky: Stačí toto a darí sa jej v záhrade aj v nádobách – vonia celý dvor!

Levanduľa pochádza zo západného Stredomoria (Provensálsko, Toskánsko). Ako prví objavili liečivé účinky levandule Rimania. Názov levanduľa pochádza z latinského slova “lavare“, čo znamená umývať sa.

Levanduľa môže byť ozdobou aj vašej záhrady. Táto užitočná rastlina nielen krásne vonia, ale pôsobí ako prirodzený prírodný repelnt, ochráni pôrodu pred inváziou slimákov a iných škodcov a navyše – vyzerá krásne a tiež úžasne vonia. Hoci jej pestovanie nie je náročné, je nutné vedieť, ako na to. Poradíme vám, ako dosiahnuť, aby sa levanduli vo vašej záhrade darilo.

Prečo mi moja levanduľa z obchodu za pár dní uhynula? vyvarujte sa tejto chybe!

Konečne už viem, prečo mi moja prvá levanduľa uhynula a tiež aj to, čo s ňou robiť po prinesené z obchodu. Kupovaná levanduľa je vysadená v takzvanom prepravnom substráte, ktorý je určený len na to, aby sa k vám levanduľa dostala z pultov predajní, avšak neslúži už na ďalšie pestovanie. Levanduľa sa v malom črepníku už nemá kam rozrastať a v kombinácií s nevhodným substrátom a častým premokrením (s tým sa v supermarketoch stretávame pomerne často), veľmi skoro chradne. Preto ju treba čo najskôr presadiť. Ja som už teraz múdrejšia, ale prvá levanduľa dopadla u mňa veľmi zle, po pár dňoch celkom uhynula a už sa neprebrala ani po presadení.

Ak pestujete v nádobe, nedávajte ju do plastu

Dôvod je jednoduchý, levanduľa oveľa lepšie prezimuje v nádobách z iných materiálov, kedže plast nie je pre rastlinku dobrým izolantom. Navyše, nádoby z iných materiálov k rastlinke oveľa lepšie pristanú, ako tie z plastu. Pri presádzaní nezabudnite pridať  do nádoby aj hrubozrnný piesok, čím zabránite premokreniu substrátu rastlinky.

...

Vysádanie do záhrady

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vyberte správne miesto

Levanduľa je bylina pochádzajúca zo Stredozemia, darí sa jej na teplých a slnečných miestach. Vyberte miesto vo vašej záhrade, na ktoré dopadajú slnečné lúče aspoň 8 hodín denne. Miesto by malo by tiež malo byť chránené pred vetrom – predovšetkým chladným severákom. Najideálnejšie je južné miesto v záhrade, ktoré by však počas najhorúcejších dní malo byť chránené tieňom. Dobrou voľbou je vysadiť levanduľu vedľa väčšieho kameňa alebo steny domu.

Čo musí spĺňať pôda?

Veľkým nepriateľom levandule je už spomínaná vlhkosť zadržiavaná v pôde. Pôda by mala mať dobrý odtok vody (napríklad na svahu, alebo na vyvýšenom mieste). Mala by byť ľahšia, prevzdušnená a nadýchaná. Pre odvodnenie pôdy môžete do nej pred sadením levandule primiešať piesok.

Ph pôdy

levandula-lekarska-02-g-osiva (1)

Levanduli sa darí v mierne alkalickom (zásaditom) prostredí. Ideálne Ph pôdy by malo byť v rozmedzí medzi 6,7 – 7,3. Ph pôdy môžete zistiť jednoducho pomocou sondy, ktorú zakúpite v záhradkárskych potrebách. Ak máte kyslú pôdu, môžete znížiť jej kyslosť pomocou pridania vápna.

Ako vyberať?

Nesnažte sa levanduľu vypestovať zo semienok, je to náročné a veľmi zdĺhavé – semienka vyžadujú špecifické podmienky. Najodolnejšie odrody levandule sú Mustead a Hidcote.

Kedy sadiť?

Najlepšie je počať so sadením levandule, kým nepominú posledné mrazy – tie môžu rastlinku zničiť. Najlepšie je sadiť na jar a teda vyhnúť sa aj príliš teplým letným dňom. Sadiť môžete aj počas jesenných mesiacov, mali by ste však sadiť 2 mesiace pred nástupom prvých mrazov.

Ako sadiť?

Miesto kde chcete rastlinu zasadiť zbavte buriny a vysaďte dostatočne hlbokú a širokú jamu na korene (jama by mala byť 2x širšia ako koreňový bal rastliny). Rastlinky musia mať medzi sebou rozostupy – dodržujte vzdialenosť približne 9-12 cm, väčšie odrody potrebujú väčšie rozostupy. Rastlinu potom vyberte z črepníka jeme otraste, aby ste z koreňov dostali čo najviac pôvodnej zeminy. Potom rastlinu vložíme do pripravenej jamky, zavlažte vodou a zasypte, pričom a vrchu pôdu jemne zatlačte rukou. Na vrch môžete uložiť vrstvu mulču tak, aby ostal okolo stonky voľný priestor. Nakoniec polejeme vodou, ale dávame pozor, aby sme rastlinu nepreliali.

Prerezávanie

image_of_object

Pred presadením do pôdy môžeme levanduľu prerezať, vďaka čomu sa zabezpečí lepšia cirkulácia vzduchu okolo stonky a podporí sa rýchlejší rast nových výhonkov. Prerezávanie tiež zabráni nadmernému drevnateniu stredovej časti stonky. Rastlinu by ste mali prerezávať raz ročne, pričom sa odporúča prerezávanie na jar – pred začiatkom novej sezóny kvitnutia. Pri prerezávaní by ste mali odstrániť približne 1/3 celej rastliny – pozor však, aby ste prerezávaním nezničili celú rastlinu. Prerezávanie je nutné pre podporu rastu nových výhonkov a napredovanie rastliny v ďalšej sezóne kvitnutia.

Hnojenie

Levanduľa nie je náročná ani čo sa týka hnojenia. Stačí hnojiť raz ročne, ideálne začiatkom jari. Na hnojenie môžete použiť zmes kostnej múčky a kompostu – stačí tenká vrstva hnojiva.

Zalievanie

Ako sme už spomínali skôr, nadmerná vlhkosť je pre levanduľu nebezpečnejšia ako sucho a dokonca aj mráz. Medzi zalievaniami by mala pôda, v ktorej je levanduľa celkom preschnúť. Ak cítite vlhkosť v pôde, rozhodne nezalievajte a počkajte, kým sa pôda vysuší.

Ako bojovať proti burine?

Proti burine je v prípade levandule najlepšie mulčovanie, ktoré korene rastliny  zároveň ochráni pred mrazmi.

Kedy je čas na zber kvetov?

levandule-fialovy-zazrak-z-provence-levandulova-harmonie

Najlepší čas na zber levandule je vtedy, keď sa začnú otvárať spodné kvety na stonke. Vtedy je levanduľa naj voňavejšia a má najväčšiu silu. Levanduľu vysušte, stonky zviažte a zaveste na vybrané miesto vo vašej domácnosti. V spálni pôsobí upokojujúco, pomáha uvoľniť sa a zlepšuje spánok a odoženie z miestnosti komáre. V skrini zabezpečuje krásnu vôňu a pôsobí ako prevencia pred moľami. V komore či špajzy zas pomôže pred potravinovou moľou a inými škodcami.

Vyrobte si levanduľové paličky do skrine

zdroj: wikihow