S týmto zázrakom mi ruže kvitnú ako o závod až do jesene: Najúčinnejšie hnojivo máte celý čas pod nosom, je úplne zadarmo!

Odskúšaný nápad od Majky.

Záhradkári, dávam vám sem hnojivo na ruže – skvelé, odskúšané a je úplne zadarmo. Okrem toho, že je doslova nabité presne tými živinami, ktoré ruže pre svoj rast a kvitnutie potrebujú, skvelé je aj pri problémoch s voškami. Používam už roky celú sezónu a moje ruže si chodia susedky fotiť! Ja mám v záhrade popínavé a kríčkové ruže, ale funguje to rovnako na všetky druhy!

Zázrak, ktorý končí v koši

Všetko, čo potrebujete je obyčajná banánová šupka – áno, čítate správne. V šupke je viac draslíka a horčíka ako v samotnom ovocí. Práve dva minerály ruže potrebujú najviac (napokon, stačí si prečítať, čo obsahuje hnojivo na ruže z obchodu). Mám overené, že vďaka šupkám kvitnú ruže skôr, dlhšie a vydrží im energia na celú sezónu.

Ako na to?

Ja si najskôr na jar zbieram šupky na vysušenie. Nechám normálne vysušiť na radiátore a potom rozdrvím nadrobno a zahrabem do zeme v blízkosti koreňov. Množstvo presne neviem, ale jednoducho ani jedna šupka u nás nevyjde nazmar.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tento trik je výborný, aj keď sadíte nové rastliny, takto im pomôžete v zakoreňovaní a doslov im nalejete silu. Moja sestra zvykne počas sezóny zakopať do blízkosti ruží a rajčín aj kúsky čerstvých šupiek, vraj to funguje rovnako – ja však nedám dopustiť na hnojivo zo sušených šupiek. Takže ak pestujete rajčiny, určite odporúčam tiež.

Žiadne vošky na obzore

Vošky neznášajú vôňu rozkladajúcej sa banánovej šupky. Aby ste ich odplašili, jednoducho dajte čerstvú šupku pod rastliny – do blízkosti koreňov a nechajte tak. Voškám tak pekne znepríjemníte život. Ja šupku zvyknem aj namáčať – dávam do vody (1 šupka na asi 1 liter vody), nechám deň-dva lúhovať a používam na zalievanie izboviek a ostatných kvetov v záhrade. Keď je problém s voškami tak týmto výluhom rastlinky aj postriekam.

Namiesto prachovky

Z času na čas skúste listy vašich izboviek pretrieť vnútornou stranou banánovej šupky. Budú krásne žiariť, lesknúť sa a hlavne budú bez prachu. Chce to trochu trpezlivosti, ale výsledok za to skutočne stojí!

Super zlepšovák do záhrady a úplne zadarmo! :-)