Najlepšia rada, ako na jar rezať ríbezle: Urobte to takto a budú rodiť ako nikdy!

Ríbezle bude každoročne dávať bohatú úrodu veľkých bobúľ iba pri pravidelnej údržbe rezom. Úlohou rezu je dosahovať každoročne čo najväčšiu úrodu a čo najdlhšiu životnosť stromčeka. Ríbezle červené, biele a dokonca ja egreše majú podobné pestovateľské nároky.

Kde ríbezle vysadiť, aby sa im darilo

Ríbezliam červeným sa bude výborne dariť aj na severnejších a chladnejších stanoviskách, avšak nemala by byť vystavené silnému vetru. Najlepšie sa im darí v piesočnato-hlinitých pôdach, ktoré majú dostatok vlahy a živín.  pôdy s dobrou zásobou vlahy.

Pre čierne ríbezle sú naopak vhodnejšie teplejšie stanoviská. Ríbezle je treba zavlažovať najmä počas augusta, kedy sa  diferencujú kvetné púčiky – to, či bude mať rastlina v tomto období dostatok vlahy a živín rozhodne aj o úrode v budúcom roku.

Zakúpený sadbový materiál treba skrátiť!

Záhradkári robia veľkú chybu, že zakúpený sadbový materiál neskrátia, alebo ker skrátia len mierne. To má na ďalší rast ríbezlí veľmi negatívne vplýva, to znamená, že koreňová sústava nestačí dodávať pre neskrátenú nadzemnú časť dostatok živín, čo je príčinou, že ker zoslabne, zostane stáť, čiže nerastie a zoslabnutý ker nedokáže tvoriť dostatočne silné výhonky. Zoslabnuté kríky ľahko napadajú hubové choroby a cicavý hmyz, ktorý vyciciava z listov šťavu, listy a výhonky sa skrúcajú a prestávajú rásť. Preto vždy dbajte na správne vykonaný povýsadbový rez.

Dva tvary

Ríbezle sa najčastejšie pestujú v dvoch tvaroch –  ker alebo stromček / stromček potrebuje oporu /. Ak ste na jeseň vysadili nové výpestky a zvolili ste tvar kra,v predjarí urobte povýsadbový rez tak, že jednoročné výhonky zrežete na 2 až 3 púčiky. V prvom roku na kre ponechajte 5 až 6 hrubších výhonkov, ktoré sa nebudú navzájom krížiť.

Koncom tretieho roka od vysadenia by mali mať dobre tvarované ríbezľové kry 5 až 6 jednoročných, 5 až 6 dvojročných a 3 až 5 trojročných konárov. Vo všeobecnosti by malo byť na kre 14 až 16 rôzne starých konárov, pričom pri ríbezliach červených a bielych by najstaršie nemali mať viac ako štyri a pri čiernych viac ako tri roky.

Ak ste na jeseň vysadili ríbezľové stromčeky,skoro na jar nechajte 3 až 4 výhonky, ktoré skráťte na 2 až 3 púčiky tak, aby posledný smeroval von z korunky. V ďalších rokoch ponechajte 6 až 7 konárov.

Stromčekové ríbezle

Rez stromčekových ríbezlí je najlepšie robiť  v čase vegetačného pokoja, ale najneskôr do 15. marca.

Nezabudnite na cyklickú výmenu dreva, režte aj poškodené konáre a tie, čo ker alebo stromček priveľmi zahusťujú. Pri stromčekových tvaroch si treba včas odstrániť aj prípadné koreňové výmladky ríbezle zlatej a výhonky, ktoré vyrastajú z kmienka.

Rez čiernych ríbezlí pre väčšie a sladšie plody

Staršie ríbezle, ktoré neboli dlho udržiavané!

Mnohí majitelia záhrad si však netrúfajú odstrániť staré výhony z kríkov rezom. Počas viacerých rokov sa tak v kríku zhromaždí veľké množstvo základných výhonov. Preto majú ich bočné výhonky malé, nerovnomerne dozrievajúce a slabo aromatické plody. Kríky ríbezlí sa dajú zmladiť zrezaním celého kríka celkom nad zemou a vypestovaním nových výhonkov. Prestarnutý krík čiernej ríbezle by sme nemali zmladiť radikálne v jednom roku, ale rez rozdeliť na dva-tri roky po sebe.

zdroj: zahradka/pluska

Dnes najobľúbenejšie