Najlepšia pomôcka, ako na jar strihať ruže: Urobte to takto a budú kvitnúť až do neskorej jesene!

Prichádza jar, a teda obdobie jarného rezu ruží. Opýtali sme sa skúseného pestovateľa z Považia, ako prerezávať rôzne druhy ruží tak, aby tento rok priniesli bohatú úrodu krásnych kvetov.

Jarný rez sa vykonáva v marci-až polovici apríla teda v období, kedy nehrozí riziko nočných mrazov a ruže sú pred pučaním. Prerezávaním rastlinku omladzujeme, dávame jej silu a vitalitu, ktorú potrebuje. Jesenný rez pomôže ružiam nachystať sa na fázu oddychu a naberanie novej sily, tej jarný jej pomôže maximálne využiť nesladovú fázu kvitnutia a zabezpečiť, aby trvala čo najdlhšie. 

Zásady správneho rezu:

Odstraňujeme všetky suché, zmrznuté a poškodené výhonky.

Na jednej rastline nechávame približne 5-7 najlepšie vyvinutých výhonkov.

Platí zlaté pravidlo, na slabších výhonkoch nechávame menej púčikov na silnejších viac.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vždy režeme šikmým rezom šikmo nad púčikom. Správny rez je ostrý, šikmý a vedie nad púčikom. Nesprávny rez je rozstrapkaný, veľmi vysoko, alebo až príliš nízko nad púčikom.

Prezerezávanie jednotlivých druhov

Hybridné čajové ruže

Často kvitnú a na jar by sa mali vždy starostlivo prerezať. Na mladých výhonkoch nechajte 2-4 púčiky, na hlavnej vetve 4-6 púčikov. Všetky vedľajšie vetvy odstránime.

Veľkokveté ruže

Režeme obyčajne na 3 až 6 púčikov, podľa hrúbky výhonkov. Keď chceme z kríkov získať dlhé ruže do vázy, režeme trocha hlbšie na 3 až 4 púčiky. Stonky na veľkokvetých ružiach ponecháme po strihaní dlhé približne 20–25 centimetrov. Stred je potrebné preriediť, pre dostatočný prísun svetla.

Popínavé a ťahavé ruže

Popínavé ruže – kvitnú na 2 až 5-ročných výhonkoch. Staršie ako 5-ročné výhonky odstraňujeme od základu. Rastlinku tým stimulujeme, omladíme a prinútime vyhnať nové výhonky. Ťahavé a popínavé ruže prvé dva roky nestriháme, s výnimkou slabých a suchých konárikov. Nové výhonky tvarujeme, kým sú poddajné. Na jeseň odstránime odumreté a odkvitnuté časti.

Trpasličie ruže

Skracujeme ich asi o polovicu výšky výhonkov vyrastených v minulom roku. Prerezávame na neskorú jar – keď nehrozia výkyvy teplôt a musíme dôkladne odstrániť slabé a suché výhonky. Vyššie vetvy skracujeme o 1/3.

zdroj: filantropikum